Červen 2013: nejbohatší nabídka pracovních míst od roku 2009

ID-10069275Nezaměstnanost v červnu předčila očekávání i těch nejoptimističtějších analytiků. Jak vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí, nezaměstnanost v červnu dosáhla historických 7,3 % a stále má klesající tendenci. Nutno podotknou, že 7 % není vůbec špatné číslo. V červnu bylo bez práce asi 540 000 osob, z toho asi 525 000 nezaměstnaných v ekonomicky aktivním věku (15 – 64 let). Volných pracovních míst bylo v červnu téměř 45 000, a pokud patříte mezi osoby postižené nezaměstnaností, máme pro vás dobrou zprávu. Nabídka pracovních míst bude i nadále stoupat. Počet volných míst je v současné době nejvyšší od roku 2009. Před tímto rokem a krizí s ním spojenou, však počet volných míst dosahovat i 150 000. Nutno podotknout, že lepší roky má naše ekonomika zřejmě na dlouhou dobu za sebou.

Jak bude vypadat trh práce do budoucna a jak pestrá bude nabídka pracovních míst?

Odhadem lze tvrdit, že do podzimu počet volných pracovních míst ještě o trošku povyroste. Bude přibývat sezónních prací a brigád, které jsou tradičně spojeny s prací v pohostinství, na nejrůznějších společenských a kulturních akcích i v zemědělství. Na podzim se očekává útlum a v zimě bude počet nezaměstnaných stoupat a volná místa budou pomalu, ale jistě ubývat.  Po prodloužených prázdninách se totiž do pracovního procesu zapojí absolventi vysokých škol nebo studenti, kteří studium ukončili po střední škole nebo po získání výučního listu.  Optimistické odhady však hovoří o tom, že během následujících měsíců nezaměstnanost klesne až na poměrně přijatelných 7 % a nabídka pracovních míst bude poměrně pestrá.

Kde je nezaměstnaných nejvíce a kde nejméně?

Nejvyšší nezaměstnanost vykazují tradičně okresy Most (13,4 %), Bruntál (12,3 %) a Ústí nad Labem (12,1 %). Naopak nejnižší nezaměstnanosti dosahují okresy Praha-východ (3,2 %), Praha-západ (3,9 %) a Mladá Boleslav (4,5 %).