Jak na správnou konsolidaci půjček, která pro vás bude opravdu výhodná

V zásadě lze říct, že konsolidovat je možné všechny typy nezajištěných úvěrů od bankovních a vybraných nebankovních institucí. Zpravidla tak nejde konsolidovat například leasing nebo hypotéka, i když výjimky existují.

A čím vlastně začít? Určitě porovnáním produktů na trhu. Vypište si úrokovou sazbu u jednotlivých půjček a porovnejte ji s nabídkami konsolidace půjček a úvěrů.

Jen samotná výše úrokové sazby nestačí

Jestliže je úroková sazba u zvolené konsolidace výhodnější, ověřte si výhodnost půjčky ještě kontrolou sankcí a poplatků, které by vám mohly vzniknout při jejím předčasném splacení. Musí být vždy uvedeny ve smlouvě, leckdy ale malými písmeny. Vezměte si k ruce raději lupu a vše pečlivě pročtěte.

Rozmyslete si, proč chcete do konsolidace jít

Díky blížím se prázdninám začne řada lidí o konsolidaci půjček a úvěrů uvažovat jen proto, aby měli příští měsíce několik stokorun navíc na pěkně výlety a zážitky. Není ale rozumné jít kvůli tomu do nevýhodné konsolidace. V takovém případě se lépe hodí například menší krátkodobé půjčky.

Přečtěte si:  Rizika příliš výhodného pojištění

Dobře si prostudujte předkládané smlouvy

Především počítejte – opravdu si ověřte, zda na konci celého konsolidačního procesu budou opravdu stát menší splátky. Ptejte se také na sankce.  A pokud si nejste jistí, dejte všechny dokumenty přečíst někomu nestrannému. Rozhodně se vám to vyplatí.

Připravte si potřebné doklady

Historky o horečném obíhání bank a tahání kupy lejster v lodním kufru jsou mýtus. Banky si mezi sebou umí předávat informace, takže stačí všechny své půjčky sepsat v příslušném internetovém formuláři, nebo navštívit osobně banku s kopiemi smluv. Pak už stačí doložit jen výši příjmů a vše je hotovo. Vaše cesta ke skutečnému řešení je dokončena. Dejte si však pozor, abyste si nově nabyté finanční svobody nezačali užívat příliš. Uvolněné peníze proto používejte rozumně. Předejdete tak možným problémům.

Coins Money Cash Savings Metal - Ri_Ya / Pixabay
Jak na správnou konsolidaci půjček, která pro vás bude opravdu výhodná