Povinné ručení bude opět dražší

Povinné ručení a další služby„Bude se zdražovat…“, věta, kterou bohužel slýcháme až příliš často a s napětím a zatajeným dechem vždy čekáme, co to bude tentokrát. Bohužel nekončívá sdělením, že lokomotivy nebo letenky na Mars, které nejsou právě středem našeho zájmu – (i když všechno souvisí se vším…) Pravidelně se dozvídáme, že zdraží pečivo, dětské pleny, toaletní papír – položky, které se na našem nákupním seznamu ocitají dnes a denně. Oblíbené jsou také energie a odpady, platby, kterým se zkrátka nevyhneme. Teď došlo i na povinné ručení.

Proč je povinné ručení dražší

Již letos se přitom do cen povinného ručení částečně promítly povinné odvody pojišťoven na financování hasičů. Od 1. září jsou pojišťovny poskytující povinné ručení povinny platit dle vládního nařízení hasičům částku 5 600 korun za každou hodinu jejich zásahu. Další průvan v ziscích udělá pojistitelům nový občanský zákoník, ze kterého jasně vyplývá povinnost zvýšit náhrady škody pro poškozené. Nadále budou platby za újmu na zdraví, bolestné či ztížení společenského uplatnění posuzovány nikoliv podle jednotné vyhlášky, ale zásadně individuálně, což s sebou ovšem také ponese zvýšení počtu soudních žalob a sporů. Zvýšené náklady pojišťoven se pak, jak jinak, promítnou do konečné ceny pro spotřebitele.

Přečtěte si:  Již čtrnáct let pomáhá SP Audit českým firmám

Bezpečná jízda se vyplatí

Stále častěji se lze setkat s různě nastavenými tarify pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Více vždy zaplatí mladí, nezkušení řidiči, obyvatelé velkých měst nebo ti, kdo v minulosti již opakovaně způsobili škodu, kterou musela pojišťovna uhradit. Tito rizikoví klienti se mohou dočkat navýšení své pojistky i o 10, 15 či dokonce 20%. Poněkud lépe na tom budou řidiči jezdící bez nehod. Při započtení bonusu za beznehodovost, který bývá ve výši 5% ročně, se jejich platba pojistného přece jen nezvýší o tak vysokou sumu.

Povinné ručení se vám vyplatí