Jak se vyznat v nabídce dluhopisů

Banky nebo stavební spořitelny nenabízí zrovna příliš lákavé úročení. Jinou variantou je vložení investic do státních dluhopisů. Rizikové dluhopisy nejsou špatné, protože dovolují financování pro rozvoj firem, které nemusí pochodit u bank nebo konzervativních investorů. Na co si dát pozor u dluhopisů?

Výnosy bez rizika nejsou k mání

Při všech investicích musíte vždy počítat s nějakým rizikem. Existují dluhopisy s nabídkou pevného úroku i ve výši devíti procent. Firmy, které tyto úroky nabízejí mohou být ale neznámými a můžete s nimi riskovat více, než si myslíte. Drobní investoři budou mít vždy zájem o podobné dluhopisy, protože nedovedou dobře posoudit úročení ve vztahu k riziku. Odhadování financování určitých společností je velice těžké, protože to by musel mít investor k dispozici důkladný přehled o hospodaření firmy a také informace o fungování dceřiných společností.

Krachy i u zavedených společností

Riziko neznámé firmy je možná o něco vyšší než u zavedené společnosti, ale neznamená to, že zavedená firma nemůže zkrachovat. Pochopitelně ale může stavět na větší důvěryhodnosti. Před tím, než nakoupíte dluhopisy, budou vám předány emisní podmínky, které jsou velmi stručné a většinou zde ani není uvedeno, nač emitent použije peníze. Rozhodnutí o neinvestování s vybranou firmou by mělo přijít zejména tehdy, když se firma nemá ke zveřejňování účetních uzávěrek v obchodním rejstříku. Tímto jednáním navíc porušuje zákon. Podle účetnictví se dají alespoň odhadnout jistá rizika a jejich míra. Čím vyšší je dluh v poměru k vlastnímu kapitálu, tím je většinou vyšší také riziko.

Přečtěte si:  Operativní leasing: převratná novinka pro firmy a podnikatele

Garance výnosu

Pozor byste si měli dávat i v případech, že společnost nabízí garanci, pevný výnose nebo se prezentuje tvrzením, že dluhopisy plně pokryje majetek firmy. Dlužník se zavazuje vrátit peníze, ale samozřejmě pokud nebude finančně silný, je tu riziko.

dluhopisy
PublicDomainPictures / Pixabay