Počty žádostí o osobní bankrot stále stoupají

 

stevepb / Pixabay

Do dluhové pasti, z níž je jediným možným východiskem osobní bankrot, se v Česku dostává stále více lidí. Přitom dále stále narůstá počet osob, které o osobní bankrot ani nežádají z toho důvodu, že v žádném případě nesplňují jeho poměrně přísné podmínky. Takovíto jedinci zoufale hledají pomoc v různých finančních poradnách, kde jim však často už není prostě co poradit.

Insolvenční zákon platný od ledna 2008

K 1. lednu 2008 vstoupil v platnost tzv. Insolvenční zákon, který dlužníkům umožňuje požádat soud o oddlužení, pokud mají stálý příjem, více než jednoho věřitele, jejich dluhy nepocházejí z podnikatelské činnosti a jsou schopni v průběhu pěti let, při zachování životního minima pro sebe a svou rodinu, uhradit alespoň 30% stávající dlužné částky. Zbývající část dluhu jim pak může být soudem odpuštěna a dostávají šanci na nový začátek. Od ledna 2008 se této šance chopily již tisíce dlužníků a jejich počty každý měsíc strmě narůstají, což svědčí o velice nezdravém ekonomickém klimatu v celé společnosti.

Přečtěte si:  Půjčka před výplatou první zdarma je doménou společnosti OK Fin

Osobní bankrot – statistika

Obecně se nejvíce žádostí o osobní bankrot dostává k soudům v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, tedy tam, kde je ekonomická situace obyvatelstva nejtíživější a kde dochází k neustálému úbytku pracovních míst, což se projevuje i na finančním ohodnocení zaměstnaných. V roce 2011 se uváděl meziroční nárůst osobních bankrotů o 90%, v roce 2012 pak o více než 50%. Letošní meziroční nárůst se prozatím drží na 35%. Přestože je toto procento výrazně nižší, rozhodně jej nelze považovat za blýskání se na lepší časy. Například duben letošního roku se zařadil na „krásné“ třetí místo v celkovém počtu podaných návrhů na osobní bankrot, a to za loňský říjen a letošní leden.

Nezodpovědnost nebo zoufalství?

Pravdou je, že co do finanční gramotnosti, Češi za světem zoufale pokulhávají. Rovněž však je pravdou, že děravé zákony často umožňují existenci víceméně likvidačních smluvních podmínek pro zoufalé, kteří marně hledají východisko ze své nelepšící se finanční situace.