Do zahraničí s hotovostí nebo platební kartou?

3Blíží se čas dovolených a jako každoročně i letos míří zástupy Čechů na jih, k moři, za sluníčkem. Někteří „jen“ do osvědčeného Chorvatska nebo Bulharska, jiní vyrážejí za exotikou. Pokud se na dovolenou chystáte i vy, rozhodně nebude na škodu, když si předem prostudujete místní podmínky a zvážíte, zda i pro vás nebude výhodnější platit na dovolené svou platební kartou.

Výhody platební karty

Minimálně jako pojistku pro případ, že by vám došla hotovost, se kartu mít s sebou vyplatí. A také odpadá nutnost vyhledávání nejlepšího kurzu. Při platbách kartou v zahraničí je daná měna přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než valutový kurz při výměně hotovosti ve směnárnách, a to bez nutnosti hradit směnárně poplatek za výměnu peněz. Navíc jsou platby kartou, stejně jak jste tomu zvyklí z domova, zdarma. Pozor ale na výběry hotovosti! Jsou samozřejmě možné všude tam, kde narazíte na bankomat, ale banky si za takovéto výběry v zahraničí účtují ne právě malé poplatky. Jejich výše se většinou pohybuje kolem 100 korun + ještě navíc určité procento z vybírané částky. Zatímco tedy bezhotovostní platby se vyplatí, výběry hotovosti je vhodné uskutečnit jen ve skutečně naléhavých případech.

Přečtěte si:  Vánoce se blíží, nepřeplácejte zbytečně vysoké sumy!

Hotovost nutná!

Než vyrazíte s platební kartou do zahraničí, ověřte si u své banky, zda se skutečně jedná o kartu mezinárodní. Přestože dnes se již jiné snad ani nevydávají, opatrnosti není nikdy dost. Pak si na internetu ověřte, zda ve vašem hotelu lze platit právě tím typem karty, kterou vlastníte a zda jsou v nejbližším okolí bankomaty pro případ nouze. A hned poté navštivte směnárnu. Přestože jsou platby kartou výhodnější, zcela bez hotovosti zkrátka cestovat nemůžete. Ne všude totiž s platební kartou uspějete – párek v rohlíku nebo zmrzlinu ve stánku na rohu si s ní s největší pravděpodobností nekoupíte. Ideální je tedy odjet na zahraniční dovolenou s finančními prostředky rozdělenými – jak v hotovosti, tak na kartě – nemusíte pak řešit, jestli jsou v obchodě platební terminály, či jestli právě vaši kartu obchodník akceptuje.