Ani nízké úroky hypoték nelákají více zájemců

Hypoteční úvěry už nelákají tolik zájemců jako v dřívějších letech. Nezájem se určitě nedá svalovat na vysoké úročení, protože průměrné sazby hypoték jsou nízké a drží se okolo tří procent. Velice výhodná sazba úroků na hypotéky už neláká více zájemců o zadlužení. Jedním z důvodů může být zhoršující se situace na trhu práce. Lidé se bojí zadlužit na delší dobu, což se týká hlavně hypotečních úvěrů, kde se musí lidé zadlužit i na desítky let.

Kromě nízkého počtu hypoték jsou nízké i samotné objemy hypotečních úvěrů. Během ledna 2014 mohl být problém administrativní, protože vešel v platnost nový občanský zákoník a s ním související nové formuláře. Zpracování tedy mohlo zabrat více času. Rozhýbání obchodů vidí banky a nebankovní společnosti ve snížení úrokových sazeb a v nabízení různých bonusů. Reklamní kampaně pak budou celkově tlačit úrokové sazby dolů. Očekává se však větší pokles u reálných než u nabídkových sazeb. Nabídkové sazby budou spíše na stejné úrovni, protože s nimi nebudou chtít poskytovatelé. Čeho se případní noví klienti dočkají je domluva na individuálních sazbách u hypoték přímo během jednání. Domluva na nižší úrokové sazbě u hypotečního úvěru pak může klientům přinést výrazné úspory.

Přečtěte si:  Tradiční velké banky ztrácí své klienty

U bank jste si mohli všimnout již úrokových změn. Nová sazba u Fio banky je stanovena už od 2,59% ročně. Modrá pyramida nabízí svůj Hypoúvěr již se sazbou 3,14 % ročně. Nižší sazby nejsou jedinou úsporou pro nové zájemce o hypotéky. Zajímavé je také snížení nebo odpuštění poplatku za vyřízení. Realizuje se také prodloužení akcí na hypotéky bez poplatku do určitého časového období. Od nového roku došlo také ke změnám v sazebníku za poskytované služby.

GE Money Bank, Raiffeisenbank, Fio banka a mBank vůbec nemají poplatek za vyřízení úvěru. Equa bank se zase pustila do vracení poplatků u hypoték.