Jak je to s daňovými úlevami při spoření na penzi?

Jak je to s daňovými úlevami při spoření na penzi?Ve třetím pilíři penzijního připojištění se změnily také nároky na daňovou úlevu. Daňová úleva se uplatňuje při zúčtování daně z příjmu. V lednu dostanete od vaší penzijní společnosti potvrzení o zaplacené částce a následně provedete nároky na daňovou úlevu.

Ovšem je třeba mít na paměti, že s platností od ledna 2013 je k plnému využití výhod nutné posílat 2 000 Kč. Konkrétně se k první tisíci koruně přidá státní příspěvek od státu a ke druhé tisícovce se vztahují daňové úlevy.

Možná patříte k lidem, kteří si spořili jenom takovou částku, aby získali státní příspěvek. Pokud uvažujete i o snížení daně, není problém toho dosáhnout díky složení jednorázového vkladu až do konce kalendářního roku. Penzijní společnosti tedy pošlete peníze navíc a zároveň jí oznámíte, že se jedná o mimořádný vklad. Mohlo by totiž dojít k nedorozumění a platba by mohla být považována za předčasné splátky pro pravidelné ukládání. Nastavení těchto plateb je totiž automatické. Posléze buď budete uvádět při převodu platby určený specifický symbol, nebo podepíšete dodatek ke smlouvě – záleží na konkrétní společnosti.

Tip pro čtenáře: velké srovnání penzijního připojištění.

Nutností je dodržení zaslání této platby včas. Musí být připsána na účtu penzijní společnosti do konce roku. V případě, že máte stejnou banku, nebude problém s rychlým převodem během jednoho dne. U jiných bank je lepší počítat s převody peněz minimálně tři dny předem. Žádná zbytečná administrativa není nutná. Není nutné ani nijak měnit výši vaší běžné částky na penzijní připojištění.

Přečtěte si:  Nákupy přes slevové portály

Na daňovou úlevu má nárok každá, kdo uzavřel smlouvu o penzijním připojištění či o doplňkovém penzijním spoření, spoří si částku od 1 001 do 2 000 Kč měsíčně či obstará do konce roku vložení mimořádného vkladu v potřebné výši. Nárok mají ti, kdo předčasně neukončí smlouvu. Zaměstnanci dodávají potvrzení do mzdové účtárny nejpozději do 15. února. Podnikatelé dávají potvrzení jako přílohu.

Mimořádné splátky na daňové úlevy a jednotlivé pojišťovny:

ING penzijní společnost: Lze si sjednat službu Daňové optimum a každoročně se bude na konci roku navyšovat příspěvek za prosinec tak, aby se celková naspořená roční částka usadila na 24 000 Kč.

Allianz: Ve zprávě pro příjemce napíšete „mimořádná splátka“. K dispozici je také daňový automat se službou připomínání doposlání konkrétní částky k využití daňové výhody.

Aegon pojišťovna: Uhrazení mimořádného příspěvku je možné kdykoliv, ale musíte o této platbě podat informace společnosti. nepotřebuje se měnit smlouva ani navýšení měsíčního příspěvku.

AXA pojišťovna: K provedení mimořádné platby je nutné písemně oznámit její provedení, ale nemusí se navyšovat pravidelný příspěvek.

Penzijní společnost České pojišťovny: je nutné zvýšit během prosince pravidelný vklad pomocí smlouvy – dodatku. Lze to uskutečnit i pomocí webovek pro klienty s touto službou. Mimořádné splátky uskutečněné pro započtení k daňovým slevám započte automaticky služba „Daňový servis“.