Půjčka? Mnohdy špatné řešení!

Všude a stále dokola se píše: Čtěte smlouvy, seznamte se předem s obchodními podmínkami, nedejte se zlákat reklamou a podezřele výhodnými podmínkami. Jak se zdá, stále zbytečně. A přitom výsledky kontrol, které opakovaně namátkově provádí ČOI, jsou katastrofální. Celých 57% poskytovatelů nebankovních půjček se ke svým klientům nechová podle zákona ani v souladu s dobrými mravy.

Důsledky neetického chování věřitelů

Netransparentní podmínky, reklama na výhody, které se vlastně na nikoho nevztahují, poskytování půjček plošně i těm, kdo nežádali, umělé navyšování poplatků podle podmínek, které dostane klient k dispozici teprve po podpisu smlouvy – to jsou triky, které mnozí zkoušejí uplatnit. Jestliže jim na ně skočíte, čeká vás velice nepříjemná zkušenost, rozčarování a splácení předražené půjčky. To vše v tom lepším případě.

Nekonečná spirála

Nejčastějšími oběťmi podobných nekalých praktik bývají však bohužel lidé, kteří již si svým neopatrným chováním v minulosti založili na problém. A protože tonoucí se stébla chytá, často přijmou jakoukoliv nabídku, která zdánlivě vyřeší jejich okamžitý problém, aniž by vše posoudili z dlouhodobého hlediska. Nevhodně zvolená půjčka s vysokými poplatky a úroky nebo splátkami v nevhodných termínech přitom může znamenat zhoršení celkové situace či dokonce její neudržitelnost a propad na absolutní dno, kde splátka stíhá splátku, pokuta pokutu a exekutor je denně očekávaným, ač nenáviděným, návštěvníkem.

Přečtěte si:  Konkurenční boj mezi poskytovateli nebankovních půjček? Výhoda pro klienty

Půjčky pro problémové klienty

Prvním varováním před hrozícími problémy by pro vás měl být fakt, že vám někdo půjčit nechce. Banky a finanční poradci, které zaměstnávají, se úvěrováním živí a mnohdy dokážou odhadnout vaši finanční situaci lépe než vy sami. Půjčky inzerované jako speciální produkty pro problémové klienty by vás měly už svým názvem varovat, že bude lépe se jim vyhnout!