Cestovní pojištění v době koronaviru – jak se liší od toho běžného

I když aktuální situace nevypadá v ČR zrovna růžově, Češi se rozhodně nevzdávají. Naopak. Řada z nich se snaží lockdownu uniknout díky cestám do zahraničí. Měli by však při tom myslet na jednu velmi důležitou věc – a tou je cestovní pojištění, které díky koronaviru doznalo řady výrazných změn.

Především je nutné věnovat pozornost tomu, kam aktuálně cestujeme. Rozhodně by nemělo jít o destinace, do nichž ministerstvo zahraničí cestovat nedoporučuje (všechny důležité informace najdete aktualizované přímo na jeho internetových stránkách). Pokud byste toto doporučení porušili a během cesty u vás došlo k problémům s onemocněním COVID-19, velmi pravděpodobně by vám pojišťovna neproplatila nic. A nezáleželo by na tom, jak dobrou pojistku jste měli.

Když se situace zhorší už za vašeho pobytu

Na první pohled tak celý „cestovatelský“ nápad vypadá značně rizikově. Nikdy totiž nevíme, kdy se může situace v dané zemi zhoršit natolik, že se dočkáme výše zmíněného doporučení od MZ ČR. Pojišťovny však deklarují, že pokud už ve zvolené destinaci budete, nijak se vás zmíněné sankce nedotknou, protože jste zkrátka něco podobného „nemohli“ předpokládat.

Přečtěte si:  Jak ušetřit při běžném nákupu přes internet

To vše se ovšem týká nákladů na lékařkou péči a jinou nezbytnou pomoc. Ovšem budete-li nuceni v cizí zemi zůstat déle například z důvodu karantény, pak s nějakou úhradou za pobyt či stravu rozhodně nepočítejte. Na to je třeba zřídit speciální připojištění. Bez něj to zkrátka nepůjde.

Dejte pozor na nejrůznější výluky

Pojišťovny jsou v tomto ohledu mistry, to snad není třeba dodávat. Dbejte tedy na to, aby se k vaší pojistce nevázala žádná výluka z epidemie či pandemie. Naštěstí jde u českých pojišťoven v tomto směru spíše o výjimku, přesto by vám mohla onemocnění koronavirem značně zkomplikovat, a to i v některé z „bezpečných zemí.“

A počítat byste měli i se spoluúčastí na pojištění. Ta se běžně pohybuje okolo 20 %. Nezapomínejte na to a připravte si dostatek finančních prostředků stranou.

Water Bungalow Beach Water Bungalow  - JBi-Weisendorf / Pixabay
Cestovní pojištění v době koronaviru – jak se liší od toho běžného