Hypotéky opět začaly zdražovat

ID-10071318Opět se setkáváme s ,,trendem“ moderní doby – zdražováním, které se dotýká našich nejzákladnějších potřeb, v tomto případě bydlení. Zatímco hypotéky s variabilní úrokovou sazbou se nemění – alespoň prozatím , hypotéky s fixní úrokovou sazbou zdražují.

Jak se to s cenami na trhu hypoték vyvíjí?

V posledních měsících sice banky dosáhly snad na nejnižší úrokovou hranici, avšak v červenci se úroková sazba zvedla skoro o celé procento. Srovnáme-li rok 2013 s předchozími roky, stále se ale můžeme těšit z toho, že z dlouhodobého hlediska cena hypoték naopak klesá – v roce 2008 vyskočil úrok na hranici únosnosti, téměř na dvojnásobek stávající sazby. K momentálnímu zvýšení úroků došlo s největší pravděpodobností kvůli dlouho slibovanému nárůstu finanční hodnoty peněz na mezibankovním trhu.

Jak to bude pokračovat?

Podle odborníků se můžeme těšit na to, že v letošním roce to s úrokovou sazbou už horší nebude. Srpen by měl přinést další zdražování, ovšem na podzim by úroková sazba měla dosáhnout svého minima. Ze statistických údajů jednoznačně vyplývá, že podzim je rájem pro banky, jakožto poskytovatele právě zmiňovaných hypoték. V tomto období tedy úroková sazba klesá až k minimu, a to především kvůli tlakům konkurenčních bank. Ostatně – každá správná banka přece ví, že nabídka určuje poptávku.

Přečtěte si:  Jak vybrat tu nejvýhodnější hypotéku? Pár rad a tipů pro vás

Podzimní cenu úrokové sazby určí Hypoteční banka

Odborníci se také nechali slyšet, že Hypoteční banka drží v šachu nastávající úrokovou sazbu. Podle nich totiž záleží jen a pouze na tom, jak se banka rozhodne vést konkurenční úrokový souboj – vzhledem k tomu, že v minulém roce ztratila pozici nejlepší banky na trhu pro poskytování hypoték, domnívají se, že úroky bude snižovat, což povede i ke snižování u konkurenčních bank, kterými jsou v současné době především Česká spořitelna a Komerční banka. Tento souboj by mohl vyvrcholit stlačením sazby zpět dolů, a to až o tři čtvrtiny procenta.