Mýtné a dálniční známky v Evropě

Mýtné a dálniční známky v Evropě
werner22brigitte / Pixabay

Chystáte se svým automobilem projet hned několika evropskými zeměmi? Hodláte vyjet na dovolenou do zahraničí kdesi v Evropě a chcete jet autem? Jistě neminete frekventovaná místa a nevyhnete se mostům, tunelům a dálnicím.

Počítejte s tím, že mnohé dálnice a jiné silniční úseky jsou zpoplatněné. Zaplatíte mýtné nebo dálniční známku pro průjezd určitým místem.

Po evropských dálnicích i silnicích bez problémů

Je dobré se předem informovat, jaké úseky budou vyžadovat zaplacení, abyste měli přehled, kolik vás cesta bude stát. Dálniční známka je známá všem, kteří se chtějí rychle pohybovat autem po České republice. Dálniční známky se bude hodit i víkendovým řidičům, nebo speciálně na dovolenou. K zakoupení jsou známky s platností na deset dní, jeden a 14 měsíců. Jestliže budete projíždět Slovenskem, budou dálniční známky potřebovat automobily a TIR zaplatí mýtné.

Cestování vlastním autem

Chorvatsko patří bezpochyby mezi nejpopulárnější letní destinace, kam míří čeští řidiči na dovolenou. Hlavní rychlostní dálniční komunikace jsou v Chorvatsku zpoplatněny. Platí se za průjezd dálnicí přímo na mýtných bránách. Zde provedete platbu v hotovosti nebo platební kartou. Mnozí cestovatelé se nevyhnou průjezdu Rakouskem.

Víte, že … dálniční známku si tady musí kromě řidičů osobních automobilů obstarat rovněž řidiči motocyklů.

V Rakousku si lze koupit dálniční známku na deset dní, na dva měsíce nebo na rok. Známka vás přijde na dva měsíce na 24,8 EUR (vozidla do 3,5 t). Motocyklisté mají vždy poloviční ceny oproti poplatkům pro auta do 3,5 t.

Přečtěte si:  Naučte se šetřit snadnými triky

V Rakousku vás čekají i další poplatky – některé úseky si účtují tzv. dodatečné mýtné. Rovněž můžete platit vjezdy do vybraných horských úseků. Pokud chcete navštívit Švýcarsko, budete muset pořídit pro průjezd dálnice známku s platností 14 měsíců. Ve Francii zaplatíte na mýtných bránách, stejně jako v Itálii.