Jak si vyřídit sociální dávky?

Máte málo peněz na běžné rodinné či osobní výdaje? Možná spadáte mezi osoby, které mají nárok na pomoc od státu, tj. získáte finanční příspěvek navíc. Stát vyplácí v současné době různé příspěvky či dávky, jedná se například o porodné, pohřebné, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek apod. Nevíte, jak si vyřídit sociální příspěvek? Zkuste naše rady a vše zvládnete snadno.

Kam na úřad?

  • jděte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, resp. kam spadáte podle vašeho bydliště
  • najděte si kontakt na úřad práce například na internetu, anebo požádejte pracovníka vašeho obecního úřadu
  • nejprve si zjistěte, na jaké dávky a přídavky byste měli mít eventuálně nárok, podmínky přiznání různých dávek si lze snadno projít předem například na webových stránkách úřadů práce, kde najdete odpovědi na otázky týkající se nejrůznějších dávek od státu, sice nezískáte konkrétní částky, ale budete vědět, o co si konkrétně zažádat
Přečtěte si:  Do zahraničí s hotovostí nebo platební kartou?

Potřebná dokumentace je nezbytná

Bez papírování se to pochopitelně neobejde. Jakmile dorazíte na úřad, zdejší zaměstnanci s vámi proberou vše potřebné a záhy zjistíte, co bude nutné sehnat za doklady. Raději se přeptejte důkladně, zda se od vás požaduje originál, úředně ověřená nebo neověřená kopie.

Termíny musíte hlídat

Přiznané dávky nezískáváte navždy. Připravte se na pravidelné dokládání požadované dokumentace. Je potřeba hlídat termíny, protože při prošvihnutí přijdete o dávky.

Jedna návštěva není konečná

Možná jste se už o vyřízení dávek pokoušeli, ale neměli jste nárok. Není všem dnům konec, protože se vaše situace mohla změnit, zrovna tak jako pravidla pro přiznání příspěvků. Zkuste to tedy znovu a dokládejte současný finanční příjem.

 

Některé z dávek, které se v současnosti vyplácejí:

  • individuálně se vypočítávají dávky v hmotné nouzi a příspěvek na živobytí
  • životní minimum pro jednotlivce činí 3410 Kč
  • porodné je určeno pro rodinu s příjmy do 2,7násobku životního minima
sociální dávky
DS-Foto / Pixabay