Pravidelně na dluh? Pro dvě třetiny Čechů přijatelná situace. Avšak pozor na úskalí!

Podle průzkumů, které probíhají mezi českými domácnostmi, se čím dál silněji ukazuje, že přijmout život na dluh už nám v podstatě nedělá velké obtíže. Už se stalo běžnou záležitostí, že dům bez dluhu nepodstavíte. Že do výplaty zbývá jen málo peněz, a tak se na zboží v akci berou rychlé půjčky. Anebo se celkem bez skrupulí kupuje na splátky. Češi si začali mnohem více užívat života i chytřeji nakupovat. Jen je potřeba pamatovat na to, že časté dluhy vás mohou potrápit.

Hlavně neztratit přehled

Pokud patříte k té třetině českého národa, která žije na dluh poměrně pravidelně a někdy i s více dluhy najednou, zpozorněte. Jakmile vedete způsob života, kdy vám každý druhý měsíc přistane na účtu půjčka přes SMS, případně každou chvilku vyřizujete výhodné půjčky online, je nutné stále myslet na všechny splátky. Na žádnou z nich nezapomenout.

Jedno jediné opomenutí vás totiž může přivést do velkých problémů. A tak každý, kdo pravidelně žije na dluh, musí mít hlavně vynikající paměť a dobrý přehled. Anebo ještě lépe: umět natolik dobře pracovat s online bankovnictvím, že si ze svého účtu včas nastaví pravidelné splátky formou trvalých příkazů.

Přehled o splátkách nestačí – jasno musí být i v příjmech

Pokud si berete již několikátou půjčku, prostě musíte přesně vědět, jak jste na tom vy sami nebo celá vaše domácnost s čistými příjmy. A také s výdaji na nezbytné věci – zkrátka, kolik volných peněz vám každý měsíc v peněžence nebo na účtu zůstane.

Pokud překročíte limit vašich příjmů, je zaděláno na velký průšvih. Nikdy se ho však nepokoušejte řešit další a ještě dražší půjčkou. Tím byste se jen zamotali do nekonečné spirály zadlužení. V takovém případě je řešením jedině jednání s poskytovateli, od nichž půjčky máte. A vyjednat si snížení měsíčních splátek, přestože pak budete splácet déle.

Poradna při finanční tísni je tu pro lidi

Optimální rozložení splátek vám při nastalých potížích pomohou navrhnout například bezplatné Poradny při finanční tísni. Dokáží totiž spočítat různé varianty řešení vašich dluhů a najít tu nejlevnější, kterou může být i konsolidace.

Přečtěte si:  Půjčky si nejdříve pečlivě porovnejte. Poradíme vám jak na to

Případně mohou poradny prostudovat váš rodinný rozpočet a zjistit, kde máte zcela zbytečné výdaje. Mají totiž dobrý přehled na trhu s elektřinou, plynem anebo s mobilními tarify, případně za televizní vysílání. Stejné je to i s leasingem nebo prodejem na splátky. Díky těmto radám totiž můžete ušetřit i stovky nebo tisíce měsíčně, o něž se teď necháváte obírat zcela zbytečně.

Což takhle občas ušetřit?

Otázka možná naivní, ale užitečná. Mít našetřeno na horší časy se totiž vždycky vyplatí. A pokud vás peníze pálí v ruce, posílejte je na zvláštní účet, na který nebudete moc často chodit. Využijete ho pouze na neodkladné nákupy nebo na řešení krizových situací. A dejte si záležet, abyste vybrali účet bez bankovních poplatků. Ano, i takové existují!

Mít naspořeno a vzít si půjčku – to se vzájemně nevylučuje. Některé půjčky jsou totiž natolik výhodné (když jsou zdarma anebo bez poplatků), že se vyplatí víc než použití peněz ze spořícího účtu nebo z peněz uložených v podílových fondech.

Bez pojištění do půjček nelez – hlavně do těch větších

Nikdy nevíme, co se nám může stát. Proto riskovat splácení větší půjčky anebo více půjček menších je bez životního pojištění dost nešťastné. Stačí úraz či nemoc a jste invalidé bez valnější možnosti si vydělat. Jenže, co pak, když jste nebyli pojištění a nedostanete od nikoho ani korunu?

V případě úrazu, který vám způsobil někdo jiný nebo který se stal v práci, je jakási naděje na bolestné a další formy odškodnění. Jenže invalidita následkem nemoci? Tam se bez pojištění k žádným penězům nedostanete. A z čeho pak platit? Z invalidního důchodu to půjde dost těžko…

Životní pojistky nejsou nijak drahé. A stačí je nastavit na invaliditu úrazem či nemocí, pak také na smart. Další drobnosti lze celkem elegantně a levně vynechat. A uvidíte, že se vám pak bude lépe spát!