První půjčka zdarma – kde se skrývají rizika na první pohled výhodné nabídky?

Pokud se rozhodneme pro půjčku, měli bychom se zaměřit zejména na dva údaje – úrokovou sazbu a RPSN. Co když však v obou kolonkách svítí čistá nula? Skrývá taková půjčka vůbec nějaká rizika nebo jde o produkt po všech stránkách bezpečný?

Právě na to se dnes chceme zaměřit. Seznámíme vás jak se zjevnými výhodami, tak i se skrytými riziky, která většinu spotřebitelů ani nenapadnou.

Výhod je celá řada

Vzít si půjčku není žádná ostuda. Čas od času pocítí podobnou potřebu zcela jednoznačně každý. Nejlepší je samozřejmě mít nějakého rodinného přítele, který vám půjčí zcela bez jakýchkoliv otázek i podmínek. Jinými slovy – co si od něj půjčíte, to mu zase vrátíte (kupříkladu jen s nějakou tou bonboniérou navrch). A půjčky zdarma se právě jako takový hodný přítel tváří.

Vše dokáží vyřídit rychle, bez zbytečného papírování a s rychlým „přistáním“ na účtu. Leckdy tak můžete mít své potíže vyřešeny už za méně než 24 hodin. Nemusíte nikam na kamennou pobočku a splníte-li všechno včas, nebudete se muset bát žádných výdajů navíc. A tady právě tkví onen kámen úrazu.

Přečtěte si:  Finance pod kontrolou, finance přehledně

Vždy myslete i na zadní vrátka

Může se totiž stát, že svým závazkům z nějakého důvodu zkrátka dostát nedokážete. A v takovém případě přicházejí ke slovu sankce – a to ne zrovna malé. Není divu. Instituce, které tyto půjčky poskytují, totiž nejsou žádnými samaritány a na své „půjčce zdarma,“ zkrátka chtějí něco vydělat. Předem si tedy rozmyslete, zda se dokážete s takovým rizikem vyrovnat nebo mu ještě lépe předejít.

Přeplatit můžete i ve chvíli, kdy všechny závazky dodržíte

Stačí jen zapomenout na několik drobných detailů. Typicky jde o nepřirozeně dlouhý hovor, „nutný“ k úspěšnému sjednání půjčky. Ten vám může z kapsy vytáhnout i několik stokorun. Jindy mohou ke slovu přijít doslova absurdní poplatky. Jde samozřejmě o praktiky nepoctivých nebankovních společností, ovšem i ty se na našem finančním trhu vyskytují. Vyplatí se tedy být připraven.

Coins Money Cent Currency Finance  - miles-b / Pixabay
První půjčka zdarma – kde se skrývají rizika na první pohled výhodné nabídky?