Víte, jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN? Vyplatí se sledovat obojí

Ve chvíli, kdy se začneme poohlížet po nové půjčce, nás většinou zajímá jen jedno – úroková sazba. Je to pochopitelné. Jde o jedno číslo, značící, jak drahá vaše půjčka bude. Ovšem jen málokdy se na smlouvě vyskytuje samostatně.

Společnost mu totiž dělají i další čtyři písmenka – RPSN. Co to je a proč si na tento ukazatel dát pozor?

Poplatky, poplatky a ještě jednou poplatky

Banky mají s vyřizováním vašich úvěrů „spoustu práce.“ Tedy tak to alespoň tvrdí. A neváhají si proto za mnohé „běžné“ úkony účtovat něco navíc. Leckdy jsou sice schopny některé z těchto „nezbytných nákladů“ klientovi odpustit, ale mnohé jiné před jeho očima ukryjí v mnohdy nepřehledných cenících, v nichž se obvykle bez pomoci nevyznáme.

A týkají-li se tyto poplatky úvěru, pak je najdeme právě pod kolonkou RPSN. Ta neovlivňuje přímo samotnou výši splátky, jak se leckdy klienti mylně domnívají. Ovšem značný vliv mají na celkové náklady na úvěr, kam se počítá nejenom úrok, ale také právě všechny poplatky, sazby nebo povinně sjednané produkty (třeba u hypotéky může jít o pojištění schopnosti splácet). A jakmile všechny tyto body sečtete, dostanete právě hodnotu RPSN.

Přečtěte si:  Nové finanční podmínky v případě sňatků a rozvodů

A kde a jak se s RPSN seznámit

Od 1. 12. 2016 mají všechny instituce, které spotřebitelské úvěry poskytují, povinnost RPSN v celkovém přehledu produktu uvádět. A to ještě předtím, než je finálně uzavřena smlouva. Snadno si tak lze porovnat jednotlivé produkty mezi sebou.

Jde o procentní vyjádření všech nákladů spojených s daným úvěrem během jednoho roku a lze ho také chápat jako „skutečnou nebo také konečnou cenu úvěru.“ Předpokládá se samozřejmě, že veškerá ujednání se po dobu trvání smlouvy nijak nezmění. Pokud k tomu dojde, pak se výše RPSN upraví.

A na co si dát v tomto ohledu pozor? Zejména na „slevu na úrokové sazbě.“ Jde o poměrně běžné lákadlo bank. Ovšem předtím, než na něj kývnete, se dobře ujistěte, zda se na vás tyto instituce nezahojí právě prostřednictvím zvýšeného RPSN. Bývá to totiž docela běžné.

Man Thinking Money Debt Mortgage - Tumisu / Pixabay
Víte, jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN? Vyplatí se sledovat obojí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..