Moderní odhalování pojistných podvodů

Pojišťovny v České republice se netají tím, že pojistné podvody se neustále hodně zvyšují a je třeba s jejich odhalováním něco dělat. Podvodníky bude čekat hlasový detektor, který prý dokáže odhalit pojistné podvody. V pojišťovnách se začaly využívat speciální hlasové analyzátory, které jsou podobné detektorům lží. V Čechách začala speciální software jako první využívat pojišťovna Allianz. Už během ověřovacích zkoušek se prokázala neuvěřitelně vysoká míra přesnosti.

Detektor na pojistné podvody

Živě a online se bude analyzovat pravdivost nebo nepravdivost tvrzení klientů pojišťovny  při ohlašování pojistné události telefonicky. Jakmile se rozsvítí červená barva, půjde o signalizování lži. V pojišťovnictví probíhá v posledních letech digitalizace a moderní technologie tak mohou zjednodušit řešení nejrůznějších problémů, včetně pojistného podvodu.

Nejvíce odhalených pojistných podvodů se nachází v pojištění motorových vozidel. Dochází také k nárůstu podvodů v pojištění majetku, hlavně u podnikatelů. Během praxe se telefonní hovory vždy nahrávají se souhlasem volajícího. Software se současně stará o vyhodnocení a analyzování struktury hlasu jednotlivých klientů. Software umí rozpoznat, co se děje s emocemi člověka – lháře.

Přečtěte si:  Cestovky krachují - jste proti takovému riziku pojištěni?

Narůstání podvodů vede ke zdražování pojistek

Díky zvyšujícím se podvodům rostou taktéž ceny pojistek pro klienty. Pochopitelně se to „slušným“ platícím nelíbí, proto je odhalení podvodů před vydáním peněz více než potřebné. Podvody je mnohdy velice těžké odhalit. Detektor na pojistné podvody prošel několika fázemi ověřování.

Moderní odhalování pojistných podvodů

Hlasová analýza se používá hlavně v pojišťovnách ve Velké Británii, kde nasbírali již mnohé zkušenosti. Samotná hlasová analýza stačí k odhalení podvodu již na začátku. Dříve museli být používány jiné vyšetřovací metody vedoucí k usvědčení. Allianz zatím plánuje využívání detektoru u vybraných druhů pojistných událostí.