Aktuální měnové kurzy v dovolenkových destinacích

Aktuální měnové kurzy v dovolenkových destinacíchLéto je tady a s ním i hlavní sezóna dovolených. Kromě naší nádherné vlasti lidé často zavítají i do celého širokého dalekého okolí. Ještě před samotnou cestou si většina z vás bude určitě vyměňovat nějaké penízky na místní útraty. Co je tedy naprosto nejdůležitější – jaký je aktuální měnový kurz v té či oné destinaci?

Dovolená v rámci evropské měnové unie

Pokud se chystáte do země, kde je již zavedeno euro, budete si nejspíš muset na výměnu nachystat o trochu víc, než tomu bylo v loňském roce. Ještě v červenci 2013 totiž za sto euro stačilo zaplatit necelých 2 600 korun. Letos to je už o celých sto třicet korun více. Nejen, že tedy koruna vůči euru oslabila, ale zároveň se zdražilo vše, co je spojeno se zeměmi evropské měnové unie. Ovšem, abychom nebyli pouze negativističtí, musíme zmínit, že od konce minulého roku, až po červenec 2014 koruna vůči euru mírně posílila.

Dovolená v Anglii

Vysoké teploty, slunečné pláže a vyhřáté moře nejsou pro každého. Někdo preferuje spíše poznávání nových míst, kulturních i historických památek a třeba trénování angličtiny v praxi. Velice oblíbené jsou tedy dovolené ve Velké Británii. Ovšem i anglická libra vůči koruně posílila, a to významněji než euro. Oproti loňskému červencovému kurzu asi 30 korun za jednu libru, v letošním roce zaplatíte i 34 korun za libru. Jedná se tedy o výrazné posílení anglické měny.

Přečtěte si:  Mýtné a dálniční známky v Evropě

Dovolená v Chorvatsku

Další velice oblíbenou dovolenkovou destinací, kam každoročně zamíří tisíce a tisíce českých turistů, je Chorvatsko. Místní kurz se už od roku 2011 pohybuje mezi 3,3 až 3,6 korun za jednu kunu. Tento poměrně stabilní měnový kurz je také příčinou prakticky neměnících se cen zájezdů a dovolených v Chorvatsku a tudíž i jeho velké obliby u českých turistů.

Dovolená v Bulharsku

Čím dál více se stává oblíbenou dovolenkovou destinací i Bulharsko. I když v něm můžete na mnoha místech platit eurem, vyplatí se vyměnit si i několik bulharských levů, například pro placení v místní hromadné dopravě. Aktuálně za jeden lev zaplatíte asi 14 korun, i když se mohou směnárna od směnárny ceny významně lišit. Bulharský lev taktéž pomalu vůči koruně několik let posiluje, tudíž za něj opět zaplatíte více než v loňském roce, kdy byl kurz stanoven na 13 korunách.