Nové finanční podmínky v případě sňatků a rozvodů

geralt / Pixabay

Svatby a rozvody – konají se stále a mohou přinést i řadu finančních problémů. Pokud se i vy právě chystáte na sňatek nebo na rozvod, prohlédněte si nové paragrafy, které sebou přinesly mnohé změny ohledně manželství a rozvodů. Nové zákony se více zaměřují na zájmu celé rodiny, už nebude možné opustit rodinu s dětmi a nenechat jim žádné finanční prostředky.

Místo uzavření sňatku je stále na vás. Místo podle vašeho výběru by se mělo nacházet v obvodě úřadu a mělo by být přiměřené události. Jde o to, že by matrikář nemusel souhlasit s nějakými extrémními místy. Manželství se dá uzavřít na úřadě či v kostele, ale i na vlastní zahradě či jiném místě. Manželé by měli myslet na zájem rodiny a dětí během plánování svých aktivit. Nový občanský zákoník zdůrazňuje vzájemnou domluvu manželů a také větší ochranu dětí a celé rodiny.

Jeden manžel bude muset mít souhlas druhého pro nakládání s věcí určené pro nezbytný provoz domácnosti. Rozvedeného manžela nelze vystěhovat z vašeho vlastního bytu, a to hlavně v případech, kdy bydlí v bytě i vaše děti. Manželé mohou podat návrh na rozvod společně, není nutné dělení na navrhovatele a odpůrce.

Přečtěte si:  3 důvody, proč mít virtuální sídlo firmy v Praze

Ještě před plánovaným manželstvím byste se měli dobře informovat o ekonomických aktivitách a poměrech. Na základě nových zákonů zodpovídají manželé za dluhy partnera i z doby před uzavřením manželství. Může vás tedy překvapit exekuce za neuhrazení dřívějších závazků. Stejná situace platí při úmrtí manžela/manželky – budete odpovídat za všechny dluhy, co má, i když jste o nich třeba ani nevěděli.

Nový zákoník více myslí na rodinu a děti. Pokud dojde během manželství k rozporu, nemůžete se sebrat, odejít a vzít sebou vybavení bytu, potřebné k běžnému provozu. Vlastník bytu nesmí vystěhovat zbytek své rodiny, pokud nemá náhradní bydlení s potřebným vybavením.