Ano, i vaše mzda letos klesla… a nejméně o 85 korun

ID-1009179Ceny potravin, služeb, dovolených, pohonných hmot i dalších artiklů rok od roku stoupají. A mzda Čechů přímou úměrou … klesají. Alespoň o tom hovoří nejnovější statistiky finančníků a ekonomických expertů. Oproti minulému roku se snížila mzda a to bez ohledu na inflaci až o několik bolestných procent. Na výplatních páskách máme letos v průměru o 85 korun méně, než v roce minulém. Co nebo kdo za to může (do politických diskuzí se příliš pouštět nebudeme) – údajně bonusy od zaměstnavatelů, které byly minulý rok vypláceny, a teď jejich objem rapidně poklesl.

Kde klesly mzdy nejvíce?

O celých 11 % – v přepočtu o šest tisíc korun klesly mzdy lidem, kteří jsou zaměstnaní v bankovním nebo finančním sektoru. Ale pokles mezd se pochopitelně týká také všech ostatních oborů a pracovních pozic. Nutno podotknout, že právě finanční a bankovní sektor tuto změnu pocítil zřejmě nejintenzivněji. Stejně jako průměrná mzda letos klesl i medián mezd a to na částku 20 051 Kč.

Přečtěte si:  Daňové výhody pro slevové kupony

Jak je to s tou průměrnou mzdou?

Průměrná mzda je zmíněná v tomto článku, ale i celé řadě článků jiných. Pojmem „průměrná mzda“ se ohání politici i moderátoři v rádiích a jiných sdělovacích prostředcích. Nutno zmínit, že na tuto průměrnou mzdu však nedosáhne bezmála ani jedna třetina pracujících zaměstnanců. Dle českého statistického úřadu činila průměrná mzda v 1. čtvrtletí roku 2013 24 061 Kč. No jen řekněte – kdo z vás to má?

Co to pro nás znamená?

Pokles reálných mezd pro nás znamená jediné – začít se ještě více omezovat a myslet na budoucnost. Ovšem uspořit nějaké peníze na horší časy je pro mnoho domácností téměř nadlidským úkonem. Jaká skutečnost z této situace vyplývá? Do budoucna se dá očekávat nárůst objemu úvěrů a spotřebitelských půjček, které mohou nejedné domácnosti pořádně zavařit. A bohužel ani prognózy do budoucna nejsou nikterak růžové. Kvůli recesi, která se současnou ekonomickou situací prolíná, se neočekává, že by firmy svým zaměstnancům nějak výrazně přilepšily.