Jak ukončit smlouvu na povinné ručení?

Vlastníte automobil a hodláte s ním jezdit na veřejných silnicích? Potom se neobejdete bez povinného ručení, ale také i bez havarijního. Zatímco havarijní je dobrovolné, povinné pojištění je nutné uzavřít, abyste se vůbec mohli pohybovat na silnicích ve svém autě. Povinné ručení je závazek každoročně platit sjednaný příspěvek.

Ovšem stane se, že najednou zjistíte, že jiná pojišťovací společnost má mnohem lepší podmínky, nebo nabízí něco navíc či se zde platí mnohem méně za stejné služby. Jak přejít od jedné pojišťovny k druhé?

Jestliže si nejste jisti, že se vaše povinné ručení vyplatí, můžete si zkusit například některý z nezávislých online srovnávačů. Tady stačí zadat některé základní údaje a během chvilky budete vědět, jak jste na tom vy a jak ostatní jinde. Pokud si budete přát změnit poskytovatele povinného ručení, nejprve nahlédněte do uzavřené smlouvy a podívejte se, k čemu jste se u nich vlastně zavázali a jestli je možný okamžitý přestup, nebo vás čeká nějaké období, kdy nesmíte přejít jinam. Není výjimkou, že zájemci musí čekat i více než několik měsíců.

Výpověď smlouvy se podává písemnou formou

Nejprve tedy vypovězte původní smlouvu. V případě využití podání výpovědi v termínu šesti týdnů před výročím, dokument musí být v tento den již doručen do pojišťovny.

Přečtěte si:  Víte, kde si půjčit auto?

Ve výpovědi nezapomeňte uvést vaše jméno, příjmení, adresu, číslo pojistné smlouvy a informace o tom, že vypovídáte výše uvedenou smlouvu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Uveďte k jakému datu smlouvu vypovídáte. Součást výpovědi tvoří také důvod výpovědi – například k výročí smlouvy, prodej vozidla či jiné důvody. Přiložte požadované dokumenty, žádost o poslání potvrzení o době trvání a škodném průběhu pojištění a na závěr připojte vlastnoruční podpis. V době, kdy trvá výpověď jste stále pojištěni.

Následně si zjistěte počet měsíců bez nehody, protože u nové pojišťovny po vás budou vyžadovat nějaké info k dosavadnímu průběhu pojištění. Potvrzení sice dostanete, ale můžete ho získat třeba až v době, kdy už budete chtít mít uzavření nové pojistky za sebou. Tyto informace by vám měli sdělit i ve vaší dosavadní pojišťovně po telefonu.

Jak ukončit smlouvu na povinné ručení?

Poté dochází k uzavření nové smlouvy. Nové pojištění lze uzavřít také s předstihem, když například běží nějaká výhodná akce, která je časově omezena apod. U pojišťoven většinou není problém uzavření smlouvy o povinném ručení 2 – 3 měsíce před vstoupením v platnost. Dá se tedy tvrdit, že pokud se rozhodnete změnit pojišťovnu, nebude vám bráněno to učinit okamžitě.

Nakonec dodáte své nové pojišťovně potvrzení o bezeškodním průběhu. Ale společnosti si to již mohli ověřit díky online databázi České kanceláře pojistitelů.