Bude elektřina konečně levnější?

penizePoslední zprávy hovoří, že leden 2014 bude termínem, kdy se odběratelé mohou těšit na levnější elektřinu. V rodinách, kde se spotřebuje hodně elektriky, si polepší a uspoří až tisíce za rok.

Důvodem může být klesání cen silové elektřiny na burze, a také plánování vlády přispět na obnovitelné zdroje elektřiny. Tato fakta mohou mít za následek snížení až sedmiprocentní. V současnosti se nevyplatí fixovat cenu u dodavatelů. Vzhledem k tomu, že se ceny budou pohybovat, nemusí to být příliš výhodné. Společnosti většinou vyžadují fixaci ceny na několik let, což může vyhovovat jenom jedincům, kteří spoléhají na jistou stabilitu cen. V podstatě jde o to, že jsou ceny nízko a ještě mohou klesat. Trh s elektřinou vyznívá příznivě.

Koncem července 2013 byla však vládou omezena podpora pro obnovitelné zdroje energie. Vláda schválila s účinností od prvního ledna 2014 zastavení podporování nových instalací obnovitelných zdrojů, které vyrábějí elektřinu a budou uvedeny do provozu po tomto datu. Podporovány budou jenom elektrárny na biomasu, větrné a vodní elektrárny, kterým bylo uděleno povolení stavby před dnem účinností zákona a budou zprovozněné do 31. prosince 2014.

Přečtěte si:  Aktuální měnové kurzy v dovolenkových destinacích

Premiér Jiří Rusnok uvedl, že  tomu došlo z důvodu vyšší finanční zátěže pro odběratele elektřiny, která hradí náklady na podporu obnovitelných zdrojů, což je započítáno v ceně elektřiny. Poplatek podporovaným zdrojům se zafixuje do ceny elektřiny.

Poplatky na podporované zdroje energií už nebudou v ceně za přenos a distribuování elektřiny – vyčlení se do extra ceny, která bude hradit náklady na teplo a elektřinu. Maximální poplatek, který bude hrazen spotřebiteli se stanovil na 495 Kč/MWh.

Dále bylo rozhodnuto o prodloužení tzv. solární daně. Bude se to týkat elektráren, které byly zprovozněné v roce 2010. Daň bude činit deset procent.