Co je dobré vědět, než si koupíte dluhopis

koupě dluhopisu
TheAngryTeddy / Pixabay

Každý, kdo přemýšlí o investicích, hledá něco, kde bude mít jistotu dobré návratnosti. Již jste uvažovali o investicích a chcete si koupit dluhopis? Před nákupem dluhopisů se vám jistě budou hodit nějaké rady, abyste se vyhnuli problémům a případným finančním ztrátám. Díky dluhopisu můžete skutečně zhodnotit svoje úspory.

Zabraňte vlastní finanční katastrofě

Jestliže máte volné finanční prostředky k investicím do dluhopisů, nedávejte větší část peněz pouze do jednoho dluhopisu, pokud se nejedná o státní dluhopisy. Jen tak omezíte případné finanční ztráty. Český trh nabízí tzv. privátní emise dluhopisů. Jedná se o emise s objemem stovek milionů korun s úrokem od šesti procent ročně. Úročení je velice lákavé pro privátní investory, kterým se nepozdávají dostatečně výnosné bankovní vklady.

Emitentů stále přibývá, vzhledem k tomu, že vydání dluhopisu dnes není nijak extra administrativně náročné. Logicky se vyskytuje otázka kvality nabízených dluhopisů, která je pochopitelně velice různorodá. Před koupí dluhopisu byste se měli zajímat o emitenta a jeho pravděpodobnost splatit dluhopis. Je dobré se zaměřit na problémy, které by mohly zapříčinit jeho problémy se splácením.

Pokud máte volné investice, můžete také využít http://www.aviva-pojistovna.cz/investicni-zivotni-pojisteni/

Investice do státních dluhopisů

Obecně se traduje, že investice do státních dluhopisů by neměla přinášet žádné riziko. Ovšem zde byste měli mít na paměti jisté úrokové riziko. Čím je delší dluhopis s fixním kupónem, tím bude větší rovněž úrokové riziko. Riziko zde tedy vzniká díky změnám úrokových sazeb. Můžete si však pořídit dluhopisy s tzv. variabilním kupónem, kde se každoročně přizpůsobují úroky a na ceně tak nehrozí pád.

Přečtěte si:  Casino online: moderní způsob sázení

Je dobré si nechat zaplatit za každou možnost, kterou má emitent navíc. Například za předčasné splacení dluhopisů. Čím větší dostane emitent šanci měnit dobu splatnosti, tím více si nechávejte zaplatit, abyste neprodělali.