Odškodnění za ztracená zavazadla a zpoždění letadel

Odškodnění za ztracená zavazadla a zpoždění letadelMůžete letět letadlem úplně poprvé, nebo se vám to stane při pravidelném přemísťování díky několika leteckým společnostem. Ne vždy je vše ideální a několik minut zpoždění se může protáhnout na několik hodin. Navíc, zavazadla nemusíte najít na místě určení, ale buď jsou někde jinde, či se úplně ztratily…

Zpoždění letu
Zpoždění letu není samo o sobě příjemné, pokud se protáhne na několik hodin, nikdo s tím předem moc nepočítá. Cestovní kancelář, která má na starosti váš let, či letecká společnost mají však povinnost se o vás zdarma postarat, když došlo k velkému zpoždění, nebo úplnému zrušení plánovaného letu. Většinou jde o občerstvení a ubytování zdarma. Záleží na letecké společnosti, podmínky se mohou od sebe lišit. Nestihnete díky zpoždění letu spoj do další destinace? I v tomto případě máte nárok na občerstvení, ubytování a zajištění základních hygienických potřeb až do dalšího letu, který vám letecká společnost musí zajistit. V případě, že vám nic podobného nebylo poskytnuto, máte právo zpětně žádat o náhradu vynaložených nákladů.

V případě, že se let zpozdí o více jak pět hodin, máte právo odstoupit od smlouvy a žádat navrácení ceny za letenku. V tomto případě ztrácíte nárok na hmotnou péči a na vyhledání nejbližšího možného letu.

Nárok na péči od dopravce budete mít, pokud je zpoždění dlouhé 2 hodiny a více u letů do 1500 km, tři hodiny a více u letů v EU o délce více než 1500 km a dalších letů od 1500 km do 3500 km. Čtyři hodiny a více pro všechny ostatní lety.

Přečtěte si:  Zvýšení podpory v nezaměstnanosti

Pokud letecký dopravce let zruší, vzniká vám nárok na odškodné. Může jít o náhradu letu za nejbližší možný spoj, nebo vrácení peněz za letenku. Náhrada škody činí cenu od 250 do 600 EUR.

Zavazadla na cestách
Dopravce pochopitelně nese zodpovědnost za vaše zavazadla. Pokud nepřiletí rovnou s vámi, nemusíte hned panikařit, že se vám vše ztratilo. V současné době jsou všechna zavazadla opatřena kódy a u reklamace zavazadel snadno zjistí, kde se vaše zavazadlo právě ocitá a kdy k vám asi tak doputuje. Většinou jde o následující let stejné linky. Letecká společnost se sama postará, aby vám byla zpožděná zavazadla doručena – buď domů, nebo do hotelu, či na adresu, kde zrovna pobýváte. Nárok máte na škodu při zpoždění zavazadel – ta se uplatňuje písemně do maximálně 21 dnů od doručení zavazadla.

Odškodnění za ztracená zavazadla a zpoždění letadel

Na reklamacích zavazadel vám dále vyřídí jejich poškození nebo úplnou ztrátu. Nároky musíte uplatnit už do sedmi dní od doručení nebo příletu. V případě příletu na dovolenou si musíte něco zakoupit a posléze můžete žádat proplacení těchto věcí. Obsah zavazadla se hradí do maxima 33 000 Kč. Jestliže má vaše vyšší hodnotu, je nutné ho pojistit speciálním pojištěním u některé z pojišťovacích společností.