O pětinu nižší platy pro zaměstnance OKD?

1Probíhá tvrdé vyjednávání o novou kolektivní smlouvu v OKD. Zatímco zaměstnavatel argumentuje sníženou poptávkou a vysokými škrty prozatím ve všech oblastech mimo platy zaměstnanců, odbory se bouří. Hrozí snižování mezd až o 20%.

Benefity

Přestože už dávno neplatí okřídlené „já jsem horník, kdo je víc“, platy zaměstnanců dolů jsou stále vysoko nad průměrem. Což ovšem neznamená, že snížení mezd tady bolet nebude. 20% znamená celou pětinu příjmu. Přestože představitelé OKD hovoří o tom, že na tarifní mzdu zaměstnanců se sahat nebude a mělo by dojít jen k omezení některých benefitů, odbory vystupují ostře proti. Zamítnutý protinávrh zněl snížení o 7%.

Kde se chystají a dělají škrty

A tentokrát se úsporné škrty netýkají jen samotných horníků. Na snížení mezd již přistoupili administrativní pracovníci společnosti, jejichž počet byl zároveň silně zredukován a drastické snížení mezd je přichystáno i pro management. Benefity, kterých by se měly škrty dotknout, jsou zejména prémie, 13. a 14. platy a další mimořádné složky příjmu. OKD zároveň navrhuje růst bonusů závislých na hospodářských výsledcích společnosti.

Přečtěte si:  Přicházející podzim s sebou nese akční nabídky v oblasti hypotéky a stavebního spoření

Nadprůměrné platy

Návrh kolektivní smlouvy v předloženém znění považují odboráři za naprosto nepřijatelný. 20% snížení platu je více než lze unést, přestože průměrná mzda horníků se údajně pohybuje kolem 35 tisíc korun měsíčně. (Namísto uvažování v číslech je však zapotřebí pohlížet na situaci jako na nebezpečný precedens – dnes oni, zítra třeba já. Také pokles kupní síly by nebyl v takovémto případě zanedbatelný.).

Proto jsou naplánována nejen další jednání, ale i demonstrace, která má proběhnout v nejbližších dnech. Týkat se bude nejen výše platů, ale i plánovaného uzavření dolu Paskov, které by vyprodukovalo další dobré 3 000 nezaměstnaných.