Bankomat je starý známý – s vkladomatem už se znáte?

Ano, už je to tak. Náš starý dobrý známý bankomat dostal nového bratříčka, tzv. vkladomat. Možná jste se s ním setkali už dříve, ale teprve v posledním roce se počet vkladových bankomatů začal rapidně zvyšovat a dnes jsou k dispozici zákazníkům v podstatě všech velkých bank v Česku. Co to přinese zákazníkům v praxi?

Vklady hotovosti kdykoliv

Na rozdíl od vkladů na přepážce pobočky tady budete obslouženi skutečně kdykoliv – ve dne, v noci, ať je pátek nebo svátek – vkladomaty nemají zavírací hodinu, fungují 24 hodin denně. Příjemný je rozhodně také fakt, že se vyhnete frontám a dlouhému čekání než na vás konečně přijde řada. Jedinou podmínkou, kterou musíte pro použití vkladomatu splnit, je vlastnictví obyčejné bankomatové karty, která se běžně na požádání vydává ke všem účtům. Značné ulehčení budou vkladomaty znamenat pro majitele obchodů a restauračních zařízení, kteří tak s odvodem tržby přestanou být vázáni na otevírací hodinu banky či pošty.

Přečtěte si:  Moderní odhalování pojistných podvodů

Omezení vkladů

Protože nic není absolutně dokonalé, i vkladomat má svá omezení co do výše vkladů. Omezení se však u různých bank různí. Někde jsou stanoveny nejvyšší možné vklady, jinde nejvyšší možný počet bankovek, případně kombinace obojího. Nemusíte se však bát, omezení jsou stanovena víceméně vždy ve výši deseti- až statisíců, takže pro běžného uživatele vlastně omezením nejsou. Ve všech vkladomatech můžete uložit hotovost na svůj vlastní účet, v některých i na cizí účty v rámci jedné banky. Jen vkladomaty jediného poskytovatele služeb umožňují vklad hotovosti i na účet vedený u jiné banky.

Postup

Postup vkládání peněz je naprosto jednoduchý. Po vložení platební karty a identifikaci pomocí PIN kódu vyberete službu „vklad“ a zadáte číslo účtu, na který chcete peníze vložit, a do šuplíku vložíte hotovost. Přístroj bankovky přepočítá a vydá potvrzení o výši uložené částky. Jednoduché tak, že by to zvládlo i dítě.

Atm Money Cash Payment Finance  - jarmoluk / Pixabay
jarmoluk / Pixabay