Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme v daňovém přiznání

Termín podání tohoto důležitého dokumentu už se pomalu blíží. Abyste však neměli při jeho následné kontrole na úřadě potíže, ukážeme vám, jakých chyb se lidé v ČR dopouštějí nejčastěji.

Nejspíš nepřekvapí, že jde převážně o chyby z nepozornosti. Opakují se však pravidelně každý rok  – a v konečném důsledku jsou vlastně úplně zbytečné.

Pozorně zkontrolujte kontaktní údaje

Vypadá to jako samozřejmost, pro řadu z nás však ne. Buďte při vyplňování pečliví a nezapomeňte připojit e-mail i telefonní číslo – to aby vás bylo možné v případě potíží rychle kontaktovat (úřady dávají obvykle přednost rychlému telefonátu oproti doporučenému dopisu).

A jedním dechem zkontrolujte také podpisy. Je opravdu nutné podepsat všechny odevzdané formuláře. V případě elektronického podání pak je třeba vše potřebné odeslat datovou schránkou nebo vsadit na elektronický podpis.

Pozor na správnou lhůtu

Letos máme celou situaci o něco zjednodušenou – lhůta pro podání daňového přiznání byla totiž prodloužena, a to do 3. května (v případě elektronického podání). V praxi pak nevadí, když se dokument (zejména zaslaný poštou) ještě o několik dní opozdí. Úřady bývají tolerantní. Ovšem raději na to příliš nespoléhejte.

Přečtěte si:  Chcete ušetřit? Začněte u své tiskárny!

Uvádějte všechny podstatné příjmy

Na co se v praxi často zapomíná? Zejména na finance, získané z pronájmu nebo prodeje nemovitosti. Naopak příjmy ze závislé činnosti (bez podepsání  Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti), které se vejdou do stanoveného limitu, uvádět nemusíte (a pokud je přece jen uvedete, nic špatného se nestane).

Dbejte na správné započítání slev

Další častý kámen úrazu. Jde zejména o využití tzv celé slevy (tzn. za celý rok), i když máte na její odpočet nárok jen po několik měsíců. Typicky jde o slevu na manželku, dani na studenta apod. Tyto výhody se uplatňují jen v měsících, v nichž byly splněny potřebné parametry. Tedy nikoli za celý rok.

Money Dollars American Dollars - olgalionart / Pixabay
olgalionart / Pixabay