Mýty o investování, kterým stále ještě věří většina z nás

Také byste se chtěli tzv. zajistit na stáří, ale máte obavu, abyste nakonec své domácí finance nepoškodili? Podívejte se na tři nejčastějších mýty, které se váží k investování, a zatočte s nimi jednou provždy.

Mýtus 1: Investování rozhodně není pro obyčejné lidi

Ano, vše se zdá na první pohled tak komplikované a bez jistoty… Můžete ve volném čase studovat vhodné opční pozice, finanční deriváty, možnosti alternativních investic (od alkoholu až po vesmírná tělesa)… Ovšem nemáte li v tomto oboru až tak vysoké ambice, můžete (a měli byste) vsadit na mnohem jednodušší cestu. A tou jsou nízkonákladové indexové fondy. Jde o pasivní příjem, vhodný i pro absolutní začátečníky.

Mýtus 2: investování je vhodné jen pro velmi majetné osoby

Zase špatně. Existují sice společnosti vyznávající asset management, které se za menší než desetitisícové částky (v dolarech) doslova odmítají byť jen zvednout ze židle, ale takových je málo. Například mnohé výše zmíněné  nízkonákladové indexové fondy považují za nejmenší možnou investici pouhý jeden dolar. A navíc řadu účtů a profilů si můžete založit zcela sami a samostatně se také rozhodovat o tom, kolik a kam investujete.

Přečtěte si:  Vedení účetnictví kvalitně je hlavní stavební kámen vašeho podnikání
Mýtus 3: současná doba nákupu akcií právě nepřeje

Přiznáváme, že aktuální situace není zrovna stabilní – přesto se najdou subjekty, které na ní značně vydělávají. A tak je to v každé době. Vzhledem k tomu, že nevíme, jak se bude situace na finančních trzích odvíjet třeba za týden, není nic, co by vám aktuálně v nákupu akcií bránilo. Vždycky totiž existuje šance na nečekaný propad nebo naopak posílení.

A pokud budete neustále čekat na „vhodnou příležitost,“ pravděpodobně neinvestujete nikdy. A to by byla rozhodně škoda. Zbavte se nevhodného přístupu k investování a pusťte se do toho hned teď. Uvidíte, že na tom po čase budete mnohem lépe, než kdybyste nikdy nikam neinvestovali ani korunu.