Jak snadno zabezpečit firemní data před zaměstnanci?

Za únikem dat nemusí stát škodlivý software nebo zkušený hacker, který se rafinovaně naboural do firemního informačního systému. Důvěrné informace často dostávají ven zaměstnanci – někteří záměrně, jiní nezodpovědným chováním. V obou případech to může pro firmu znamenat obrovský problém. Jak se proti únikům dat efektivně bránit?

Proč k únikům dat dochází?

Doba je zkrátka taková – většina firem na určitých datech staví svou strategii a potřebuje je pro úspěšné fungování. Jmenovitě jde o klientské informace, data o produktech, technické listy, know-how, zdrojové kódy apod. Podnikatelé, kteří jsou si významu těchto informací vědomi, neváhají investovat do ochranných opatření v podobě firewallů, antivirových a antimalwarových programů, ale také identity manageru. Pro poměrně početnou skupinu firem však informační bezpečnost není prioritou a prakticky jí nijak neřeší.

V případě nedostatečně zabezpečených dat hrozí zvýšené riziko, že je zneužije zaměstnanec, který krádeží sleduje podporu vlastního byznysu nebo výdělek po dohodě s konkurencí. Jakýkoliv únik znamená pro zaměstnavatele finanční ztrátu a v extrémním případě může dojít i k bankrotu – například v momentě, kdy přijde o data související s novým produktem nebo výrobním programem.

Přečtěte si:  Kurzy pro pracovníky v sociálních službách po celé České republice

Omezení přístupu zaměstnanců je základ

V rámci efektivní ochrany dat je nezbytné omezit přístup uživatelů pouze k informacím, které jsou pro jejich práci skutečně důležité. V případě většího množství uživatelských profilů však může nastat problém s celkovou správou. Administrátorovi zabírá většinu pracovní doby operativa a hrozí, že např. zapomene smazat účty bývalých zaměstnanců. Tomu lze snadno předejít přechodem na identity management neboli IdM.

Centralizovaná správa identit je pro firmu přínosná nejen po stránce bezpečnosti – zároveň snižuje zátěž IT oddělení a šetří čas vedení i běžným uživatelům. Přečtěte si o problematice více na blog.bcvsolutions.eu – blogu společnosti BCV Solutions, která patří k předním českým vývojářům IdM platforem.