Podnikat lze i bez peněz. S nimi je to však mnohem jednodušší. Jak je získat?

Pro někoho je dnešní doba jednou velkou katastrofou a do podnikání by se pustil leda tak ve snu. Pohledem člověka z opačné skupiny pandemie naopak nabízí specifické příležitosti, kterých by byla škoda nevyužít. Ale kde vzít na rozjezd byznysu peníze – a jsou vůbec zapotřebí? Minimálně několik tisíc budete potřebovat vždy, bez ohledu na zvolený obor. Přitom platí, že čím větší částku nahromadíte, tím rychleji a snadněji projekt uvedete k životu.

Jak podnikat za pár korun?

Máte jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, ale přesto ve vás bublá touha po úspěchu? Samozřejmě ho můžete dosáhnout i navzdory nepříznivé finanční situaci. Bude vás to však stát o to více sil.

Startovní pozici mají mnohem výhodnější lidé, kteří v něčem vynikají. Například umělecky založení jedinci, kteří se rozhodnou pro prodej vlastnoručně vyráběných výrobků. Takové podnikání se skutečně obejde bez velkých počátečních investic. Vystačí si s materiálem a jednodušším e-shopem nebo sociálními sítěmi. Pravdou je, že tito podnikatelé tvoří spíše okrajovou skupinu.

Další možnosti, jak začít s podnikáním bez nebo s minimem peněz, představují affiliate marketing, dropshipping, tvorba online kurzů, poskytování marketingových služeb (např. správa sociálních sítí), designové služby, ale třeba i copywriting, což je název pro tvorbu reklamních a marketingových textů. Copywriteři jsou z pohledu legislativy jakýmisi „svobodnými podnikateli“, protože jejich činnost nereguluje žádná autorita – a byť samozřejmě musí platit daně, nepotřebují živnostenské oprávnění.

Uvedené příklad tvoří pouze zlomek z pomyslného podnikatelského koláče. Co by si měli počít podnikatelé, kteří se při startu bez pořádné finanční injekce neobejdou?

Přečtěte si:  Kdy využít půjčky bez doložení příjmu?

Vlastní zdroje a bankovní půjčky

Komu se v průběhu let podařilo z platu ušetřit dostatečně naditou rezervu, může ji použít na start podnikání. Výhodou financování z vlastích zdrojů je fakt, že se nikomu nezodpovídáte a nebudete muset splácet žádnou půjčku. V horším případě přijdete o peníze, které jsou vaše.

Další možností je podnikatelská půjčka od banky, kterou není zrovna jednoduché získat. Bankovní věřitelé žadatele důkladně prověřují a začínajícím podnikatelům bez prokazatelných zisků peníze poskytnou zřídkakdy. Řídíte-li se heslem „naděje nikdy neumírá“, můžete to zkusit s pečlivě vypracovaným podnikatelským plánem. S velkou dávkou štěstí vám banka nakonec úvěr na materiál, techniku, prostory či vybavení kanceláře poskytne.

Dostupnější nebankovní sektor

Kdo se z banky vrátí s prázdnou, může se vydat pro nebankovní podnikatelskou půjčku. Je mnohem dostupnější, ale přirozeně i dražší. Mezi věřitele, kteří žádosti schvalují na základě tak trochu jiných kritérií, patří soukromé osoby. Ale jak se takový soukromý investor hledá? Třeba prostřednictvím Fin půjčky.

Fin půjčka disponuje rozsáhlou sítí kontaktů a nabízí zprostředkování půjčky na podnikání bez doložení příjmu a zkoumání registrů. Žadatelé musí předložit pouze občanský průkaz živnostenský list. Další podmínkou je české občanství. Na Fin půjčku nemají nárok cizinci bez trvalého pobytu, lidí v exekuci a po nebo v insolvenci.

Půjčka na IČO od soukromého investora je zároveň podmíněna vlastním bydlení. Nejedná se však o zástavu, ta je podmínkou až od částky nad 200 tis. Kč.

Pokud vás možnost získání nebankovního podnikatelského úvěru od soukromého investora zaujala, přečtěte si o něm více na webových stránkách fin-pujcka.cz. Najdete zde také online formulář, jeho prostřednictvím lze o půjčku požádat.