Pomyslné nůžky životní úrovně se rozevírají čím dál víc

Poprvé od ukončení druhé světové války se obyvatelé starého kontinentu dostali do situace, kdy celá řada z nich trpí nedostatkem potravin. A nemylte se, rozhodně se nejedná o jakési „pochybné“ existence, které si „za to mohou samy“. Uvedená situace se v současné chvíli dotýká už více než 43 milionů Evropanů a je bez nadsázky označována za humanitární krizi.

Z ruky do úst

Také žijete od výplaty k výplatě, nemáte žádnou finanční rezervu a s hrůzou očekáváte každé nové vyúčtování čehokoliv, protože nevíte, zda na to budete mít? Také vás nepříjemně zamrazí při každé návštěvě obchodu s potravinami, když sledujete, jakým tempem se ceny šplhají vzhůru? Pak se humanitární krize může brzy dotknout i vás.

Ti bohatí a ti chudí

Roste počet lidí žijících v bídě, rozšiřuje se propast mezi bohatými a chudými. Zatímco nepočetná skupina jednotlivců si užívá život v přepychu, mnozí, kteří byli dříve považováni za příslušníky střední třídy, balancují jen pár centimetrů od srázu zvaného nouze. A týká se to stále většího počtu lidí – v současnosti se hovoří o zhruba 120 milionech Evropanů, kteří se pádu do chudoby brání ze všech sil – a většinou marně. Přibývá těch, kdo se musejí obracet na stát s žádostí o pomoc při placení nejzákladnějších životních potřeb – jídla, oblečení, základního zdravotního ošetření.

Přečtěte si:  Datové schránky: povinná elektronická komunikace pro živnostníky

Sociální úpadek

Počet Evropanů odkázaných na potravinovou pomoc vzrostl za poslední dva roky o 75%. Charitativní organizace z této skutečnosti viní politiku úspor zavedenou všemi evropskými vládami v době vypuknutí hospodářské krize a plošné škrty v oblasti sociální politiky, před kterými do budoucna důrazně varují. Sociální úpadek se přitom týká všech evropských zemí bez rozdílu.