Povinné ručení a jeho změny pro rok 2014

ID-100183951Nový občanský zákoník přináší i změny týkající se povinného ručení na rok 2014. Všichni majitelé automobilů, kteří se budou prohánět na veřejných komunikacích si musí uzavřít povinné ručení a bude dražší u všech poskytovatelů. Ke zdražení došlo všude, protože na základě nových povinností musí pojišťovny přispívat do Fondu zábrany škody, kam se budou odvádět 3 % z vybraného pojistného. Na co se budou využívat peníze z Fondu zábrany škody? Mimo jiné se z fondu budou hradit výlohy hasičům, záchranné službě nebo vodní záchranné službě.

Pojišťovny však čeká i další vydání, nepůjde tedy jenom o procentní odvádění peněz do fondu. Budou se muset smířit s tím, že budou mít jako povinnost placení výjezdů hasičů. Z tohoto důvodu nikdo nemůže očekávat, že ceny povinného ručení zůstanou stejné jako v loňském roce.

I přestože dochází k celoplošnému zdražování, někteří řidiči musí počítat s tím, že zaplatí víc než ostatní. Nejvíce si za povinné ručení v roce 2014 připlatí mladí řidiči, respektive noví řidiči, kteří jsou aktivní jenom kratší dobu a je tedy u nich větší pravděpodobnost nehodovosti. Dále se s vyšším placením setkají také lidé z velkých měst, hlavně z Prahy. Další vyšší vydání z peněženek postihne rizikovější skupiny řidičů, kteří častěji zapříčiňují dopravní nehody. Z toho plyne, že nelze přesně určit, kolik kdo bude platit, ale půjde o individuální posouzení každého řidiče a řidičky. I tak se doporučuje před uzavřením smlouvy projít nabídky poskytovatelů povinného ručení a najít si, kde se nabízí například různé bonusy a výhody.

Přečtěte si:  Vlastní kancelář je známkou vaší profesionality

V roce 2014 také půjde o realizaci složitějšího procesu odškodnění. Odškodnění se budou posuzovat individuálně. Je potřeba počítat s tím, že v mnohých případech bude vyžadována pomoc soudu. Bude také umožněno žádat viníka o vyšší částky než doposud.