Placení v období nemoci od ledna 2014

ID-10080588Nemoc není pro nikoho příjemná. V současné době se mnozí lidé rozhodnou jít do zaměstnání i s nějakým nachlazením, chřipkou a jinými zdravotními problémy. Jde jim o to, aby neztratili zaměstnání, nebo dokončili rozdělanou práci. Ohrožují nejen vlastní zdraví, ale často nakazí i své kolegy a kolegyně. Někdo je nemocný jednou za rok, ale stále více jedinců se doslova nemůže vymanit z neustálého onemocnění. Jak na tom budete s finančním příjmem v době nemoci od ledna 2014?

Od ledna 2014 budou zaměstnavatelé nemocným zaměstnancům vyplácet náhradu mzdy jenom za období prvních čtrnácti kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti. Doposud se proplácelo 21 dnů. V případě, že bude vaše nemoc delší než dva týdny, kdy bude proplácet náhradní mzdu váš zaměstnavatel, bude vám příspěvky na dočasnou pracovní neschopnost vyplácet správa sociálního zabezpečení.

Nárok na nemocenskou od okresní správy sociálního zabezpečení vznikne tedy  již od 15. dne trvání pracovní neschopnosti nebo karantény. V platnosti nadále zůstává, že zaměstnavatel se postará o náhradu mzdy za dny, které jsou považovány pro zaměstnance za pracovní dny. Dále je platné, že za první tři pracovní dny – maximálně ale za 24 odpracovaných hodin, nemocnému zaměstnanci nenáleží žádná náhrada mzdy. Pokud se zaměstnanec nachází v karanténě, obdrží náhradu mzdy již od prvního pracovního dne.

Přečtěte si:  Casino online: moderní způsob sázení

Nemocenské dávky se budou vypracovávat a vyplácet jakmile zaměstnavatel doručí okresní správě sociálního zabezpečení všechny potřebné doklady, které se vyžadují pro nárok na výplatu dávky. Jakmile budou doklady v pořádku, vše se zpracuje a dojde k vyplacení dávky. Náhrada mzdy se loni netýkala osob samostatně výdělečně činných. Během prvních tří týdnů nedostávaly nic, i přestože si platily nemocenské pojištění. Rok 2014 přináší pro OSVČ změnu v podobě nároku na nemocenskou už od 15. dne trvání pracovní neschopnosti nebo karantény – v případech, kdy si platí dobrovolné nemocenské pojištění.