Předvánoční půjčky

S přicházejícím vánočním časem se finanční nároky na nás kladené neúměrně zvyšují. Mnozí se pohoršují nad chováním dnešní konzumní společnosti a nostalgicky vyprávějí o dobách, kdy rodiče dětem nadělovali perníčky a jablka, ve skutečnosti však i oni rozšiřují řady těch, kdo se v předvánočním shonu tísní v obchodních centrech a rozhodují se mezi novou zimní bundou, hodinkami nebo značkovým kopacím míčem. Kde na to všichni berou?

Základní pravidlo finanční gramotnosti

Jedním ze základních pravidel finanční gramotnosti je: nepůjčovat si na věci krátkodobé spotřeby. Jako jeden z odstrašujících příkladů bývají zmiňovány právě půjčky na vánoční dárky.

Teoreticky věděti…

Ze statistických průzkumů provedených nezávisle na sobě několika různými zadavateli by se mohlo zdát, že i Češi si již ze stále omílaných zásad finanční gramotnosti něco odnesli. Financování vánočních svátků úvěrem, který budou posléze splácet, připustilo jako jisté či alespoň možné jen 10 – 16% dotázaných. (I tak se však jedná o každého desátého, respektive osmého člověka!) Blýská se konečně na lepší časy?

Přečtěte si:  Počty žádostí o osobní bankrot stále stoupají

Prakticky činiti…

Přes výše zmíněné výsledky i letos banky i nebankovní společnosti již od listopadu evidují narůstající zájem klientů o půjčky. Vloni se jednalo až o 45% zvýšení počtu žádostí oproti zbytku roku a i letos poskytovatelé finančních produktů očekávají v podstatě totožný scénář.

Rozumné řešení

V případě, že i vy patříte k těm, kteří z jakýchkoliv důvodů sáhnou po předvánoční půjčce, dobře zvažte své reálné možnosti splácení a výběr poskytovatele. Řada institucí nabízí výhodné podmínky zejména pro klienty s dobrou platební morálkou, která vám může ušetřit významné částky.