Co je to nezabavitelné minimum a chráněný účet

Dostali jste se také do nepříjemné životní situace? Brousí si na vás zuby přísný exekutor? Pak byste měli vědět, že ani v tomto okamžiku nejste zcela bez pomoci. Stačí se jen dobře podívat na to, na co máte vlastně nárok.

Od dubna se totiž vaše situace razantně zlepší. Zatímco doteď bylo totiž možné operovat jen s tzv. nezabavitelným minimem, od dubna si ho budete moci uložit na tzv. chráněném účtu, který předejde jakýmkoli přehmatům při exekuci. A to se rozhodně hodí.

Co je to vlastně chráněný účet a jaká je jeho podstata

Nejdříve se podívejme na aktuální právní úpravu. I když se dostanete do insolvence, musí vám v každém případě zůstat tzv. nezabavitelná částka. Její výše je různá, například letos v lednu byla stanovena na 7 872, 80 Kč. A máte-li nějakou vyživovanou osobu, musí vám z této částky zůstat další třetina (tedy aktuálně 2 624,30 Kč).

Přečtěte si:  Skvělý tým ve vaší firmě nemusí zůstat jen snem!

Ovšem v praxi se často dlužník ani k těmto penězům tzv. nedostal. Stačilo, aby došlo k souběhu více exekucí vymáhaných různými odborníky a snadno se mohlo stát, že byl obstaven jak osobní účet, tak i výplata (tzv. srážky ze mzdy). A právě tomu má zabránit chráněný účet.

Peníze na chráněném účtu budou nedotknutelné

Lze snadno pochopit, že v exekučním právu jedna strana neví, co dělá ta druhá. A právě proto byl vymyšlen právě chráněný účet. Všechny peníze, které na něm skončí (což bude právě ono nezabavitelné minimum), zkrátka nebudou exekutorům přístupné. Lidé tak budou mít za všech okolností jistotu, že jim zůstane dostatek prostředků na tzv. nezbytné potřeby.

Získají tak lepší šanci se z nepříjemné situace rychle dostat, aniž by museli řešit například částečné pozastavení exekuce, zřizování jiného účtu, vyvázání nezabavitelných prostředků apod. Nad svou situací tak budou mít lepší kontrolu a nehrozí jejich neřízený pád do dluhové pasti, odkud se lze mnohdy dostat jen velmi obtížně. A to je rozhodně dobrá zpráva.

Wallet Coins Euro Money Exchange  - Mimzy / Pixabay
Co je to nezabavitelné minimum a chráněný účet