Rok 2016 přinese zlevnění elektřiny a plynu

ID-10030938Stále vás rozčilují velké finanční položky za elektrickou energii a za plyn? Není se čemu divit, protože každá domácnost je odběratelem plynu, elektřiny nebo obojího dohromady. Výše placených částek můžete částečně ovlivnit změnou dodavatele. Podle sdělení Energetického regulačního úřadu se elektřina pro domácnosti bude pohybovat v průměru o 10,9 procenta cenově níže.  Pokles zaznamená rovněž regulovaná složka ceny plynu pro domácnosti, průměrně v tomto případě půjde o 5,19 procenta. Ceny se pro odběratele energií budou opět lišit na základě různých regionů a poskytovatelů.

Ušetřit budete schopni od několika stovek až po tisíce, opět bude záležet na poskytovateli, protože někde budou zlevnění vyšší než jinde. Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti se očekává od společnosti ČEZ, hovoří se až dvanácti procentech. Pražská energetika bude zlevňovat o 9,5 procent, E.ON zlevní elektřinu v domácnostech až o 8,8 procent.

Nejméně pochopitelně ušetří rodiny, které mají malou spotřebu elektrické energie a používají ji hlavně k svícení a k fungování elektrospotřebičů. Vyšší úspory zaznamenají odběratelé, kteří si elektřinou i topí. Snížení regulované ceny přenosu a distribuce elektřiny je ovlivňován poklesem tržní ceny silové elektřiny. Tento fakt se příznivě ukazuje v ocenění ztrát přenosové a distribuční soustavy, ale také v meziročním poklesu ekonomických indexů.

Přečtěte si:  Mýtné a dálniční známky v Evropě

Regulovaná cena plynu tvoří asi pětinu celkové ceny. V příštím roce lze očekávat, že pro domácnosti a maloodběratele poklesne o 5,19 procent. Velkoodběratelé a střední odběratelé se mohou těšit na snížení až o 7,17 % regulovatelné ceny. Dodavatelé plynu si však upravují cenu za dodávku komodity v závislosti na vlastním obchodním modelu, zohledňující aktuální vývoj trhu s plynem. Příští rok ale na plynu neušetří všichni, některé firmy plánují zdražení.