Rozlučte se s dlužníkem a věřitelem. Nově přichází úvěrovaný a úvěrující

Nový občanský zákoník, který má vstoupit v platnost v lednu roku 2014, nahradí stále dokola omílané a zažité pojmy „dlužník“ a „věřitel“. Pokud jste si tedy konečně na tato dvě magická slůvka zvykli, budete se muset opět začít přeučovat. Nutno podotknout, že věřitelé a dlužníci – nově úvěrovaný a úvěrující jsou součástí kdejaké smlouvy.

Neztratíme se ve smlouvách?

Dle názorů finančních specialistů jsou nové pojmy daleko přehlednější a logičtější, než pojmy doposud používané. Je tomu tak ale i ve skutečnosti? Pokud od nového roku podepíšete například smlouvu o spotřebitelském úvěru, můžete se ve změti dosti podobných slovíček velmi lehce ztratit. Celá smlouva bude totiž postavená na úvěrujícím, úvěrovaném, výši úvěru atd. A tak vyvstává otázka, zda byla tato změna nutná, nebo jednoduše nahrávala určitým poskytovatelům finančních produktů, případně exekutorským komorám, které si na nevědomosti a nezodpovědnosti dlužníků slušně plní konta.

Jak se na novinky připravit?

Odpověď je jasná – co nejdříve si vrýt pod kůži nové pojmy. Při uzavírání smluv (a zdaleka se nemusí jednat pouze o smlouvy týkající se spotřebitelských úvěrů) tak budete mít jasno alespoň v jednotlivém označení smluvních stran. V současné době probíhají v bankách i nebankovních institucích intenzivní školení zaměstnanců, kteří si musí na nový občanský zákoník a pojmy s ním spojené také zvyknout.

Přečtěte si:  Povinné ručení a jeho změny pro rok 2014

Zapamatujte si již nyní pojmy úvěrovaný a úvěrující

Do budoucna tedy nezapomeňte na jednu zásadní změnu: člověk, který si vzal úvěr nebo půjčku, byl dodnes označován jako dlužník. Člověk, který půjčku nebo úvěr poskytl, byl označen jako věřitel. Od nového roku bude dlužník nahrazen pojmem úvěrovaný a věřitel pojmem úvěrující. Nový občanský zákoník vstupujte v platnost 1. 1. 2014.