Zdražují nám hypotéky

hypotékyPropad české koruny na finančních trzích se mimo jiné odrazí i v úrokových sazbách hypotečních úvěrů. Kdo letos zatouží po vlastním bydlení, respektive splácí hypotéku, které v průběhu nejbližších měsíců vyprší úroková fixace, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Řádově o stokoruny

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla v průběhu loňského roku průměrná úroková sazba hypoték – těch zcela nových i těch refinancovaných – 3,05%, přičemž nižší sazby většinou získali ti, kdo nezaváhali a hypotéku si zřídili hned v prvních měsících roku 2013, protože od července loňského roku úrokové sazby sice pomalu, ale o to jistěji, rostly. A tento trend pokračuje. Vzhledem k intervenci ČNB na konci loňského roku se pro letošek předpokládá zvýšení úrokových sazeb na přibližně 3,1%, což u většiny hypoték po uplynutí fixace úroku zvýší jejich splátku o cca 200 – 500 Kč.

Průměr je nic neříkající číslo

Přestože se procentuální zvýšení jeví jako minimální a průměrné navýšení splátek přijatelné, ve skutečnosti se může jednat o velice zásadní zásah do finančních rozpočtů mnoha rodin. Vzhledem k délce splácení hypotečních úvěrů, která se počítá často na desítky let, i navýšení splátky o „pouhých“ 200 korun zdraží vytoužené vlastní bydlení třeba i o desítky tisíc korun.

Přečtěte si:  Nejrychlejší hypoteční kalkulačka v Česku

Jak ušetřit

Vzhledem k tomu, že nelze v nejbližší době očekávat plošné snižování úrokových sazeb, je jedinou cestou, jak ušetřit, využití některé z marketingových akcí poskytovatelů hypotečních úvěrů, kterými chtějí získat nové klienty. Jestliže zrovna neprobíhá žádná, která by vás oslovila, možná můžete využít na čas tzv. plovoucích sazeb, kdy si zafixujete úrokovou sazbu svého úvěru jen na pouhých několik málo měsíců a vyčkáte.