Naučte se šetřit snadnými triky

Peníze se většinou daleko hůře vydělávají, než utrácí. Pokud chcete mít nějakou finanční rezervu, anebo si ušetřit na konkrétní věc nebo službu, neobejde se to bez naplánování vašich výdajů. Nemusíte však hrůzou kroutit oči, jde to provádět i jednoduchými kroky.

Evidence výdajů

Zkuste si nějaké časové období zapisovat vaše výdaje. Vše si poznamenejte, posléze si sedněte a zkontrolujte, jestli jste neutratili nějaké peníze zcela zbytečně. Lidé se v současnosti snadno nechají zlákat různými reklamními akcemi a slevami. Někomu stačí zahlédnout ceduli „sleva“ a už nakupuje. Doma se chytá za hlavu, proč vlastně něco podobného kupovat, anebo proč v takovém množství. Na nákupy je nejlepší chodit se seznamem, co potřebujete koupit. Můžete si dát jen určitou finanční částku stranou na nákup v určený den a neutratíte nic navíc.

Chcete si skutečně koupit to, co jste viděli ve výloze?

Výlohy, reklamní letáky, eshopy – to vše a mnohé jiné lákají ke koupi. Pokud se vám něco líbí a skutečně to chcete, poznamenejte si to a s nákupem počkejte třeba týden. Poté se znovu podívejte na vybrané zboží a posuďte, jestli vybranou věc skutečně ještě chcete. Jestli váš zájem trvá s chutí do toho, může se však stát, že zjistíte, že to vlastně ani nepotřebujete.

Přečtěte si:  Mýtné a dálniční známky v Evropě

Neplatíte velké poplatky?

Pravidelné poplatky za nejrůznější služby vám mohou lézt skutečně do peněz. Prověřte si své stálé výdaje a možná najdete způsob, jak si stejnou službu dopřát mnohem levněji. Například existují spolehlivé banky, kde si za své služby neúčtují žádné poplatky, takže je dobré vyměnit banku. Měsíční paušál na telefon třeba ani plně nevyužíváte, proč si tedy nezměnit tarif za nižší? A co televize? Stačíte sledovat všechny zaplacené kanály, anebo by vám stačilo ubrat a získat nižší sazby?

Využívejte internetové bankovnictví

Bezhotovostní platby a placení kartami vám umožní lépe kontrolovat výdaje, protože si můžete vše prohlédnout na vašem účtu v bance – v online rozhraní.

spoření
OpenClips / Pixabay