Soumrak českého lázeňství?

České lázeňství a v nich poskytovaná péče bývaly centrem závisti po celém světě. Avšak časy se mění. Lázeňství se výrazně dotklo šetření a úspory ve státním rozpočtu. V dnešní době máme plně hrazenou lázeňskou péči pouze pro ty nejzávážnější diagnózy. Tyto pobyty jsou nadále plně hrazeny pojišťovnami.

Vládní škrty – omezení pro pacienty

Pacienti, kteří jezdí do lázní a pobyt jim doposud hradily pojišťovny, se mohou obávat o jejich opětovné získání. Ze současných tří miliard korun klesla úhrada pojišťoven na půl až tři čtvrtě miliardy korun za rok. V praxi to znamená omezení nároku na lázeňskou péči, její zkrácení a zvýšení počtu pouze částečně hrazených pobytů, kde jsou hrazeny pouze léčebné výkony, pobyt si pacient hradí sám.

Méně lidí, méně peněz

Co to znamená pro pacienty je vcelku jasné – co ale takováto omezení znamenají pro lázně? Přicházejí, a v budoucnu ještě přijdou, o zákazníky, a tedy i o peníze. Provozovatelé mnohých lázní v Čechách i na Moravě už zaznamenali výrazný úbytek klientů. Lázně tak nyní vymýšlí, jak se na nové podmínky adaptovat. Samoplátci jezdí v drtivé většině pouze na týden. Aby se lázním podařilo s tímto srovnat, museli by místo jednoho klienta přijet tři. Proto lázně do svých programů zařazují komerční služby, pořádají například preventivní programy, oslovují klienty, kteří je již v minulosti navštívili, nabízejí výhodné krátké preventivní a rehabilitační pobyty – často tematicky zaměřené – např. romantický víkend, inzerují své služby na internetových portálech i slevových serverech.

Přečtěte si:  Kurzy první pomoci

Zachrání české lázeňství cizinci?

V posledních letech se také několikanásobně zvýšil počet zahraničních návštěvníků. Celkově tvořili cizinci až 40,7 % návštěvníků českých lázní. Přestože je smutné, že Češi do českých lázní nejezdí, z pohledu lázní lze tento trend hodnotit pozitivně, přesto to stále nestačí a mnohé léčebny a lázeňské domy se zavírají nebo musí propouštět. V regionech s už tak často dost vysokou nezaměstnaností a nedostatkem volných pracovních míst to pro lidi znamená osobní katastrofu – v lázních navíc často bývají zaměstnány i celé rodiny.