Zapomenuté peníze u bankomatu

martaposemuckel / Pixabay

Uspěchaná doba sebou přináší i větší nesoustředěnost, a to dokonce na místech, kde by měl každý člověk nasadit maximální pozornost na danou činnost. Ano, banky hlásí až několik desítek případů měsíčně, kdy si lidé vybrané peníze prostě zapomenou u bankomatu. Peníze trčí ven a pokud neuděláte v mžiku krok zpět, aniž by už někdo vybíral, můžete se s nimi rozloučit.

Zapomenuté peníze u bankomatu většina bank neřeší a můžete na ně zapomenout. Je jasné, že si je nejspíše někdo cizí přivlastnil. To, že si někdo zapomene odebrat peníze z bankomatu se prý stane i několikrát denně. Jestliže si zapomenete vyndat peníze z výdejního slotu, bankomat o tom ví a je naprogramovaný tak, že vás ihned upozorní na neodebrané peníze. Bankomaty reagují na neodebrání testovou výzvou na monitoru, ale rovněž zvukovým signálem. Novější bankomaty upozorňují klienty na odebrání hotovosti nebo platební karty vizuální a akustickou signalizací.

Při vizuální signalizaci začne blikat LED indikace u výdejního prostoru a také výzva umístěná na na displeji. Některé banky počítají s možnou zapomnětlivost nebo roztržitostí svých klientů a peníze zajedou po výstražném oznámení zpátky do bankomatu. Tento proces však nenabízí všechny banky a nesetkáte se s ním ani u všech bankomatů.

Přečtěte si:  Víte, jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN? Vyplatí se sledovat obojí

Peníze vám zajedou zpět u bankomatů ČSOB – Poštovní spořitelny, dále u Air Bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Při neodebrání hotovosti se peníze vrátí do bankomatu po jedné minutě. Už do třiceti sekund zajedou zpátky bankovky v některých druzích bankomatů od GE Money Bank a Raiffeisenbank. Klienti České spořitelny, Fio banky, Komerční banky a Sberbank mohou očekávat, že peníze zůstanou ve výdejním slotu a nezajedou zpátky do bankomatu. Transakce z bankomatu se však zaúčtuje ve všech případech, tedy i tehdy, kdy se peníze vrátily zpět do bankomatu. Vy pak musíte své peníze reklamovat přímo u banky.