Rizika příliš výhodného pojištění

rizika příliš výhodného pojištěníPo letošních povodních mnoho pojištěných majitelů nemovitostí jen nevěřícně zíralo na pojistné plnění, které za svůj zničený majetek obdrželi. Jak je to možné? Čím je způsobeno, že ačkoli platíte celé roky, nakonec nedostanete téměř nic? Je prý českou specialitou ptát se v prvé řadě na cenu. Možná trošku nadsázka, pro mnohé však realita. Jistě, máme-li hluboko do kapsy, bývá cena jedním z rozhodujících faktorů. Mnohdy se ale šetření vůbec nemusí vyplatit.

Konkurence na trhu s pojištěním

Konkurence mezi pojišťovnami často vede k vyhlašování nejrůznějších akčních slev a snižování poplatků, které však mohou být skrytě kompenzovány jiným znevýhodněním. Vzhledem k individuálním potřebám každého z nás se také jeden produkt nemusí stejně dobře hodit pro všechny. Zorientovat se v nabídce vám může pomoci např. kterýkoliv ze srovnávacích internetových portálů. Po zadání základních informací vás nejen obecně informuje o pro vás vhodném pojistiteli, ale také vás s největší pravděpodobností bude vzápětí kontaktovat finanční poradce, který vám zdarma pomůže se v nabídce zorientovat a uzavřít tu nejvýhodnější možnou smlouvu.

Přečtěte si:  Půjčka? Mnohdy špatné řešení!

Nejvýhodnější = nejlevnější?

Ne vždy to však musí být nejlevnější produkt! Velice podstatným bodem pojistné smlouvy je totiž výše pojistného plnění – a dejte si velký pozor na podpojištění! Pojistná smlouva totiž vůbec není o tom, že se stane škoda, tak to pojišťovna zkrátka zaplatí. Zaplatí vždy jen maximálně tolik, kolik činí vaše pojistné krytí. Jestliže vám tedy voda vzala dům za tři miliony, který jste měli pojištěný jen na půl, více než 500 000 od pojišťovny nečekejte! Zejména při pojištění nemovitosti je tedy třeba dbát na pravidelnou aktualizaci pojistné smlouvy, byť za cenu zvýšení pojistného, aby pojistné krytí odpovídalo skutečné odhadní ceně domu, chaty, pozemku… Nejinak je tomu i u nejčastějšího pojištění – povinného ručení. Pojišťovna zde uhradí škody na cizím majetku a zdraví jen do výše vašeho pojistného krytí. Cenové rozdíly pak může, a s největší pravděpodobností bude, a to úspěšně, poškozený vymáhat přímo po vás.

Rizika příliš výhodného pojištění – volte jedničku na českém trhu – ČSOB