Jak vybrat externí firmu na účetnictví

Můžete si dovolit zaměstnávat vlastní účetní, anebo jste již poznali výhody využití těchto služeb od externí firmy? V případě, že právě hledáte někoho spolehlivého pro obstarávání účetnické agendy, zaměřte se na několik bodů, které pomohou ke správné volbě.

Výhody externí účetní firmy

Zajistit si účetnické práce externě znamená, že lze počítat s nižšími náklady v porovnání s vlastním zaměstnancem. Nemusíte obstarávat stále nová školení, zaučování, hledání náhradní pracovní síly v době nemoci. Nepotřebujete obnovovat potřebné programy a ani zajišťovat vyhovující pracovní prostředí. Specialisté se zaměří na kompletní zpracování účetnictví. Odborně provedou nejen daňovou evidenci, přehled závazků a pohledávek, ale také vás zastoupí na finančních úřadech v případě kontrol. Zjistěte si, jestli bude společnost pravidelně zasílat přehledy, informovat vás o stavu účetnictví, připravovat přiznání k DPH, silniční dani a upozorňovat vás na rizikové položky. 

Aktivita a zájem na první místě

Při volbě společnosti si nejlépe sjednejte osobní schůzku a zde se zeptejte na konkrétní problematiku. Bude potřeba znát, jaké služby konkrétně poskytují, zda existuje možnost zastupování na úřadech, spravování datové schránky. Velkou roli hraje také ochota komunikovat a domluvit se na momentální potřebě. Rozhodující je spolehlivost a dostatečná odbornost, protože neaktuální správa účetnictví vám může připravit nepříjemné problémy.

Přečtěte si:  Nechte si domácí i mezinárodní zásilku doručit včas

Hodně pomohou získané reference od dosavadních klientů – nejčastěji je najdete přímo na firemních webových stránkách, ale i na diskuzních fórech věnovaných finanční tématice. Kvalitní podnikatel v účetnictví se bude stále zajímat o klienty a poptávat po nich potřebné nové dokumenty, doklady, seznam majetku. Nezůstane pozadu ani s kontrolou dosavadních pohledávek či závazků. Velkým varováním by pro vás mělo být dodávání přehledů se zpožděním.