Červenec 2015: Ceny zboží letí vzhůru rychleji, než se předpokládalo

Ceny zboží neustále stoupajíPřipadá vám, že za stále stejný nákup necháváte v supermarketu stále více peněz? Ukrojila vám rodinná dovolená z rozpočtu více, než jste předpokládali? Za stejnou cenu naplníte místo celé nádrže pouze její půlku? A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna… Ceny zboží, pohonných hmot i zájezdů nebo služeb letí v posledních dnech rapidně vzhůru a to dokonce rychleji, než předpokládali zkušení finanční analytici a přední čeští ekonomové. Jen za poslední měsíc stouply ceny zboží a služeb o 0,4 % a jejich vzrůstající tendence se očekává i do budoucna. Nutno podotknout, že růst cen by se měl ale oproti posledním dnům poměrně dost zpomalit.

Ani ty nejčernější odhady nestačily – ceny zboží stoupají

Nejčernější předpoklady hovořily o růstu cen, který však neměl překročit 0,2 %. Skutečnost je bohužel zcela jiná a zboží zdražilo až o dvojnásobek. Nejvíce můžete zdražení pozorovat u potravin – konkrétně brambor, které oproti roku minulému zdražily o neuvěřitelných 92 %! Ale abychom nebyli zas až tak úplně pesimističtí. Na druhou stranu občané České republiky zaplatili v posledních měsících méně za telefonní služby, odívání nebo obuv.

Přečtěte si:  Dostaneme od státu víc?

Co všechno podražilo a co ještě podraží?

Kromě brambor, jejichž cenový růst jsme s největší pravděpodobností všichni zaznamenali, zdražily také pohonné hmoty, ale před sezonou i letní dovolené. Z důvodů rozsáhlých povodní, které zasáhly v různé míře a intenzitě téměř celou Českou republiku, můžeme do budoucna počítat také se zdražením základních zemědělských potravin. Počítat tedy můžete se zdražením ovoce i zeleniny, ale i komplementů, pro jejichž výrobu jsou tyto suroviny nezbytné. Jedná pozitivní zpráva na závěr: zlevňování telefonických služeb bude ale i nadále s největší pravděpodobností pokračovat. Pokud jste si neosedlali některý z výhodných tarifů, nezoufejte! Příležitostí budete mít ještě dost.