Zadlužených důchodců rapidně přibývá

ID-10044355Těšili se na poklidné stáří a místo toho musejí splácet dluhy, do kterých se dostali vinou svou nebo vinou svých nejbližších. Tušíte správně, řeč je o zadlužených důchodcích, kterých v České republice rok od roku přibývá. Jak je to možné a kde ke svým dluhům přišli? Na to se budeme snažit odpovědět následujícím řádkem.

Dluhy dětí

Zřejmě největší skupinu zadlužených důchodců patří ti, kteří se vydali ze svých úspor kvůli vnoučatům, případně dětem. Na stáří jim však jejich dobrotu rodina nevrátila. Proto se uchýlili ke krajnímu řešení a stali se obětí svých dluhů a půjček. Bohužel tento scénář není ojedinělý, jedná se o poměrně častý jev se stoupající tendencí.

Dluhy své vlastní

Problematika podomního prodeje a předváděcích akcí je v poslední době často omílaným tématem. Bohužel ani to nestačí k tomu, aby se důchodci podobných akcí přestali zúčastňovat. Na jednu stranu je jejich chování a jednání pochopitelné – cítí se sami a lákadlo ve formě výletu za památkami nebo dárečků je příliš velké. Na druhou stranu se ze všech stran valí informace o tom, jak jsou tyto předváděcí akce nevýhodné a v řadě případů jsou zde také uplatňovány nekalé praktiky a nátlakové jednání, které má za cíl jediné – dotlačit zúčastněné do kouta a přinutit je předražené výrobky zakoupit.

Přečtěte si:  Počty žádostí o osobní bankrot stále stoupají

Jak snížit procento zadlužených osob v důchodovém věku?

Pokud se vaše babička, tetička nebo rodiče pravidelně předváděcích akcí zúčastňují, věnujte dostatečně dlouhou dobu osvětě a trikům, které prodejci používají. Varujte své rodiče nebo prarodiče také před podomními prodejci, kteří mohou nabízet celé spektrum služeb a výrobků. Pokud přeci jen někdo z rodiny nějakou nevýhodnou smlouvu podepíše, řešte její odstoupení co nejdříve.