Extrémně levné hypotéky už nebudou dostupné – na co se připravit při touze po vlastním bydlení

Stačilo několik zdánlivě neškodných kroků a dostupnost bydlení v ČR se razantně snížila. Ceny bytů a domů vystřelily až někam k himalájských výšinám a vše, co mělo lidem pomoci, je naopak stahuje do ještě hlubší krize.

A právě s tím se rozhodla jako první skoncovat skupina ČSOB, což je aktuálně největší poskytovatel hypoték v ČR. Všechny své produkty totiž zdraží a to rozhodně ne jednorázově. Podle všeho půjde o proces, který bude eskalovat i roky.

House Real Estate Agent Sold - Tumisu / Pixabay
Tumisu / Pixabay

Hypotéka reaguje zejména na inflaci

Ve světě ekonomiky vlastně nejde o žádnou novinku, ovšem všichni zájemci o tento produkt by měli počítat s tím, že čím vyšší bude hodnota inflace, tím více zdraží i hypotéky. A tento krok lze očekávat brzy. I když v únoru inflace (zejména kvůli cenám potravin) spíše stagnovala, v následujících měsících tohoto roku je očekávána situace přesně opačná.

Další důležité slovo mají v celé této záležitosti tzv. forwardoví obchodníci. Ti tvrdí, že ČNB zvýší svou základní sazbu během příštího roku ne jednou, ale rovnou čtyřikrát. A na to budou muset samozřejmě reagovat i poskytovatelé hypoték. A vzhledem k tomu, že pod ČSOB patří ti největší hráči, se bude zdražování zcela jistě projevovat napříč poskytovatelskými subjekty českého trhu.

Přečtěte si:  Nikdo není ušetřen

Nejlevnější hypotéky definitivně končí

Pokud se vám povedlo požádat o hypotéku do konce února, pak jste si mohli dopřát nejlevnější produkt za poslední čtyři roky. Průměrná sazba hypoték se totiž podle ukazatele Fincentra Hypoindex snížila na 1,94 procenta. To je od dvě setiny méně než v prosinci. A jde mimochodem o stejnou hodnotu, jako  v únoru 2017.

Takže chcete-li stále získat maximálně výhodné podmínky, pak s pořízením hypotéky pokud možno vůbec neotálejte. Myslete rovněž na to, že nemovitosti postupně zdražují a obojí dohromady by vám brzy mohlo přinést v pořizování nového bydlení značné potíže.

Search Home Apartment Property - mohamed_hassan / Pixabay
Extrémně levné hypotéky už nebudou dostupné – na co se připravit při touze po vlastním bydlení