Jak jednat s pojišťovnou při krádeži kola

Našim cestám už zdaleka nevévodí jen „ukrajiny“ za pár stovek. Naopak. Pořizovací cena elektrokol, nebo skutečně vybavených bicyklů pro sjíždění obtížného terénu, se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.

Není tedy divu, že se právě tyto předměty stávají častým terčem zlodějů a dalších nepoctivců. Dostupné statistiky uvádí, že jen  v loňském roce bylo ukradeno více než 5 100 kol.  To rozhodně není malé číslo. Poradíme vám, na co si dát pozor v případě, že se rozhodnete svou ztrátu řešit přes pojišťovnu.

Na policii příliš nepoléhejte, většina krádeží zůstane neobjasněná

Statistiky hovoří jasně – při krádeži kol je pachatel odhalen jen u každého pátého případu. Vyplatí se tedy pořídit si alespoň pořádnou pojistku – pro všechny případy. Může jít o součást cestovního pojištění, ale také o zcela samostatně sjednaný produkt. Aby vám však pojišťovna vyšla maximálně vstříc, musíte pro to také něco udělat.

Přečtěte si:  Jak ušetřit při běžném nákupu přes internet

Snižte riziko krádeže – plnění bude vyšší

Je jen na vás prokázat, že jste pro minimalizaci rizika udělali maximum. Uzamknutí nebo další zajištění bicyklu by tedy mělo být samozřejmostí –  a pro jistotu si zaparkované kolo ještě vyfotografujte.

Snažte se také potenciální zloděje od jejich činu co nejvíce odradit. Pomoci mohou i zdánlivé maličkosti – odmontované sedlo nebo vyjmutá baterie u elektrokol. A pro všechny případy se snažte své kolo vybavit také speciálním značením (ve spolupráci s Policí ČR) nebo různými GPS čipy a pod. – samozřejmě dobře ukrytými.

Náš tip: U těchto typů ochrany vám některé pojišťovny nabídnou i dodatečnou slevu z pojistného. Investice do nich se vám tedy opravdu rychle vrátí.

Postupujte podle pokynů z pojišťovny

Jakmile krádež kola zjistíte, vše bez prodlení oznamte své pojišťovně a nechte si poradit s dalším řešením. Některé z nich mohou požadovat i policejní protokol, ovšem krádež kola je dobré nahlásit v jakémkoliv případě.

Bike Transport Ride Exercise Sport  - edsoncowboy / Pixabay
edsoncowboy / Pixabay