Co když nezvládám splácet půjčku?

Půjčili jste si na dovolenou, vzdělání nový byt nebo koupi rodinného domu? Ovšem značně jste podcenili své finanční možnosti nebo jste ze dne na den přišli o práci? Pak se s největší pravděpodobností dříve nebo později dostanete do nepříliš pozitivní situace, v rámci které na vás bude vyvíjen tlak ze strany věřitelů, kteří budou chtít zpět vypůjčené peníze. Jak tuto prekérní situaci řešit bez újmy na zdraví nebo na rodinné kase? Poradíme vám na následujících řádcích.

Rada č. 1 – začněte svou situaci řešit HNED!

Nestrkejte hlavu do písku a před problémy neutíkejte. Stejně se vám to s největší pravděpodobností nepodaří. Raději ze své schránky vyberte upomínky od věřitelů a aktuální situace se postavte čelem. V opačném případě si totiž zaděláváte na mnohem větší problémy.

Rada č. 2 – kontaktujte všechny, kterým dlužíte

Zavolejte na zákaznickou linku svého operátora, domluvte se na osobní schůzce s vedením bytového družstva, kontaktujte společnost, u které jste si půjčku sjednali – zkrátka nějakým způsobem zkontaktujte všechny, kterým dlužíte větší či menší finanční obnos a osvětlete jim svou aktuální situaci.

Přečtěte si:  Jak chránit sám sebe před dluhy manžela?

Rada č. 3 – domluvte se na splátkovém kalendáři

Jakmile vás zástupce společnosti vyslechne, zkuste navrhnout řešení v podobě splátkového kalendáře. U nebankovních společností máte velkou naději na úspěch. Domluvte na částce, jejíž splácení vám měsíčně nebude dělat problémy a tento kalendář striktně dodržujte!

Rada č. 4 – požádejte o odložení splátek

Řada společností nabízí možnost odložit splátky na pozdější dobu. Zpravidla můžete odložit 3 až 5 splátek nebo si domluvit tzv. splátkové prázdniny. Zkuste se informovat u společnosti, která vám finanční prostředky poskytla, zda tuto nadstandardní službu nabízí.

Rada č. 5 – osobní bankrot neboli oddlužení

V krajním případě, kdy už nepomohlo nic z výše uvedeného, bude jedinou vaší záchranou osobní bankrot, chcete-li oddlužení. Na to máte nárok pouze jednou za život a žádost o povolení osobního bankrotu projednává soud. Aby vám byl osobní bankrot schválen, musíte splnit několik zásadních podmínek, mezi které patří skutečnost, že máte více věřitelům, kterým peníze nezvládáte vracet a také musíte být v určitém období schopni uhradit celý dluh nebo jeho část.