Provozovat automobil bude stále dražší – ceny benzínu se šplhají nahoru

Cena ropy patří k nejdiskutovanějším otázkám aktuálního ekonomického trhu. Stále totiž stoupá a nevypadá to, že by se to v nejbližších týdnech – ba dokonce měsících – mělo nějak výrazněji změnit. Koneckonců, stačí se rozhlédnout po našich čerpacích stanicích.

Vše je velmi dobře patrné třeba na ceně benzínu Natural 95. Aktuálně se jeho průměrná cena pohybuje okolo 30 korun za litr (přesně jde o o 29,98 Kč/l). A k takové hodnotě se naposledy přiblížila před rokem.

Zdražuje rovněž nafta, a ještě bude

A vzhledem k situaci na světovém trhu žádný pokles očekávat nelze. Ba právě naopak. A příliš si nepolepšíte ani ve chvíli, kdy jezdíte na naftu. Její průměrná cena se totiž pohybuje na 28,62 Kč, což je nejvyšší hodnota od loňského března.

A jaké je příčina tohoto stavu? Vlastně jsou hned dvě. Tu první představuje oslabování koruny vůči dolaru a tu druhou pak neustálé zdražování ropy na světových trzích.

Jak je to s cenou ropy

I když to tak nevypadá, vyhlídky směřující na globální ekonomiku začínají vypadat opravdu pozitivně. Očekává se její růst, a protože právě ropa bude velmi brzy značně žádaným artiklem, letí její cena na horu. A to přímo raketově. Aktuálně je její cena nejvýše od ledna 2020.

Přečtěte si:  Reklamní předměty pro vaše obchodní partnery a klienty

Jen během letošního roku zdražila ropa Brent o  téměř 32 % a za jeden barel se tak na světových trzích platí 71 dolarů. Za vše mohou i stimulační opatření řady světových bank nebo diskutovaný dvoubiliónový balík rozpočtových opatření v USA, podepsaný Joe Bidenem. A nesmíme zapomenout ani na cenovou politiku kartelu OPEC, jež celé situaci ještě napomáhá omezením těžby ropy pod svým vedením.

A jak bude celá situace vypadat do budoucna? Světový trh se ještě po nějakou dobu určitě nestabilizuje. A jakmile se to stane, bude trvat ještě 14 dní, než se snížené ceny promítnou na naše čerpací stanice, tak o tom alespoň mluví zkušenosti z minulosti.

Tool Nozzle Fuel Nozzle - Lubmix / Pixabay
Provozovat automobil bude stále dražší – ceny benzínu se šplhají nahoru