Penzijní fond? I s ním můžete vydělávat!

Penzijní fond
blickpixel / Pixabay

Spoření na penzi je v současnosti nutností, protože věk odchodu do důchodu se oddaluje a nikdo nemůže vědět, zda bude částka důchodu tak vysoká, že pokryje veškeré náklady na bydlení a slušné živobytí. Nové penzijní fondy jsou k dispozici všem, kteří rádi výhodně investují a očekávají, že jim fond nějaké peníze vydělá.

Dobrá investiční strategie při spoření na penzi

U nových penzijních fondů je možné nasadit zajímavé investiční strategie. Nepůjde o žádné nudné financování, trhy mohou kolísat, strašit vás tím, že proděláte, ale pokud budete pokračovat ve spoření, nakonec budete v příjemném plusu. Penzijní společnosti podporuje také státní podpora, která se následně vyplácí klientům. Většina osob se zatím rozhodla pro konzervativní fondy. Jsou určené hlavně pro osoby bojících se rizika. Jestliže vám do penze zbývá nějakých dvacet až třicet let, zkuste aspoň vyvážený fond. Na vyváženém fondu vydělají rovněž lidé, kteří mají jen několik let do důchodu.

Přečtěte si:  Dovážíme, zdražujeme

Jaké penzijní fondy si můžete zvolit?

  • povinné konzervativní, kdy zákon ukládá založení jednotlivým správcům, neinvestuje se do akcií, jde o převahu státních dluhopisů
  • ostatní konzervativní fondy – v porovnání s povinnými je tu o něco menší konzervativnost
  • vyvážené fondy – investování probíhá do maximálně 40 % do akcií, zbývající část se investuje do dluhopisů
  • dynamické fondy – je pro ně typické investování až osmdesáti procent do akcií

I na konzervativních fondech můžete slušně vydělat, když nemáte tak daleko do důchodu. Navíc penzijní společnosti jsou povinné převádět prostředky od klienta do konzervativních fondů pět let před penzijním věkem, v případě, že nedošlo k nějakému výslovnému zamítnutí ze strany klienta. Jestliže ale máte desítky let do penze a zvolíte dynamický penzijní fond, můžete si naspořit mnohem více peněz, protože dojde k vysokému zhodnocení vašich úspor.